kayıt

Brace for popup!

yoksulluk nafakası

 1. 1
  TMK m. 175'te düzenlenmiştir. boşanma yüzünden "yoksulluğa düşecek taraf" "kusuru daha ağır olmamak" koşuluyla "geçimi için" diğer taraftan "mali gücü oranında" süresiz olarak nafaka isteyebilir.

  -nafaka yükümlüsün kusuru şart değildir. ancak nafaka talep eden eş kusursuz veya daha az kusurlu olacak.

  -hakimin yoksulluk nafakasına karar verebilmesi için bu yönde bir istem olmalıdır.

  -eşitlik ilkesi gereği yoksulluk nafakası her iki taraftan da talep edilebilir.

  -yoksulluk nafakası yönünde verilecek karar boşanma kesinleştikten itibaren başlar.-

  -tarafların mali durumu ve ekonomik şartlarının değişmesiyle yoksulluk nafakası tekrar dava konusu edilebilir.

  -yoksulluk nafakasının ödeme biçimi toplu değil de irat yani taksitli biçimde belirlenmiş ise taraflardan birinin ölümü veya nafaka alacaklısının evlenmesi ile kendiliğinden kalkar.
  Türkiye'de sıkça karşılaşılan nafaka almak için resmi nikah yapmayıp dini nikah ile evlenme durumuna ise şöyle bir düzenleme getirilmiştir: alacaklı tarafın evlenme olmaksızın evliymiş gibi yaşaması yoksulluğun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz yaşam sürmeye başlaması halinde mahkeme kararıyla kaldırılır.
  #69437 khanasparuh | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Medeni kanunumuzun en sikimsonik düzenlemelerinden biridir. Taraflar birbiriyle mutsuz ama bir kere evlenme hatası yapılmış belli ki. Ben neden evli kalmaya bile tahammül edemediğim insana bakmak zorunda olayım? Hem de bi kusurum bulunmadığı halde.
  Devlet resmen kendi bakmak zorunda olduğu insanın bakımını eski eşine yıkıyor. Hem de lafın gelişi resmen değil harbi harbi resmen.
   
 3. 3
  Modern hukukun, dinci gelenek hukuk kurallarından etkilenmesinin bir sonucu. Diğer dinlerde de mezhepsel farklılıklar göz ardı edilirse olan hükümlerdir ama özellikle islamda reddedilemez sorumluluklardan biridir. İslamda bunun olmasının sebebi boşanma hakkının genel olarak erkeğe verilmesidir. Eee bu hak boşuna verilmedi bize dimi? Bunun birde sorumluluğu olacaktır ki kafası atan dingil, fevri şekilde karar alıp aileyi yıkmaya kalkmasın. Modern hukukta neden var? Derseniz bir açıklaması yok. Resmen gelenekçi ve anti-modern yapımızın bir yansıması
  #79385 kutadgubilig | 2 yıl önce