kayıt

fibonacci dizisi

 1. 1
  uzun bir aradan sonra bugün en sevdiğim dizinin tanımını yapacağım

  fibonacci dizimi, her bir sayının kendisinden önce gelen iki sayının toplanmasıyla elde edildiği nümerik bir seridir.
  1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 ...
  bu dizinin sonsuza kadar gittiği varsayımı ile her bir sayının bir önceki sayıya oranlanmasıyla (bkz: altın oran) a daha da yaklaşıldığı ifade edilir. diziden aldığımız iki grup ardıl sayıyı oranlayarak bu iddiayı test edersek: (koca koca proflar demiş biz ne diye test ediyorsak ama neyse göz görmeden gönül inanmazmış)
  1/2=0,5
  55/89=0,61
  fibonacci dizisi genişletilebilir yani istenne herhangi bir sayıyla dizin başlatılabilir. dolayısıyla 6 6 12 18 30 48 78 da fibonacci dizisine bir örnektir.
  fibonacci dizisi, leonardo fibonacci' nin (bkz: Liber abaci) isimli hesaplama yöntemleri kitabında yalnızca altın orana ulaşılan bir örnek olarak verilse de bugün bu dizin "fibonacci dizisi" adını almış, hatta Leonardo da vinci'nin eserlerinde kullanılmıştır. (baba yanlış anlaşılmasın, altın oran ilk kez bu dizin ile keşfedilmedi. altın oranın kim tarafından nasıl keşfedildiği hala bir merak konusu. ancak bu dizi ile fibonacci, altın orana ulaşmıştır.)
  son olarak fibonacci dizisinin (bkz: pascal üçgeni) nde de var olduğunu görüyoruz. pascal üçgenindeki katsayıların sıralı çaprazlarıyla toplanmasıyla fibonacci dizisi elde edilir.
  #66420 llama carl | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Walter Bishop'ın kasa şifresi olan sayı dizisi (bkz: fringe)
  #66425 turkologhanim | 3 yıl önce
   
 3. 3
  çok güzel bir dizidir. ailecek izliyoruz.
  #66432 exodious | 3 yıl önce
   
 4. 4
  dizinin konusu neymiş, Alla Alla niye hiç duymadım, güzelse izleyeyim diye başlığı sonuna kadar okumamla "Hıı, öyle mi, peki o zaman, biz kalkalım" tepkisini verdirtendir
  #66463 kipskips | 3 yıl önce