kayıt

ışid'in yaptığı şeyin gerçek müslümanlık olması

 1. 1
  kurana aykırı olan hiçbir şey yapmayan bu terör örgütünün, müslümanlarca, islam provokatörü olduğu ve müslümanlığı yanlış tanıttığı söylenir. oysa öldürmenin kurandaki maide suresinde emrolunduğu apaçık bir gerçektir. (maide 33: allah ve resulüyle savaşanların cezası, ya boyunları vurularak öldürülmeleri, ya asılmaları, ya ellerinin ayaklarının çapraz kesilmeleri, ya da bulunduk­ları yerden sürülmeleridir.) bu ifadede bulunduğunuz takdirde karşınızdaki müslüman kişisi size, hiç şüphesiz; surede gayrimüslimlerden bahsedildiğini, ancak ışid'in müslümanların da kafasını kestiğini söyleyecektir. ancak aslında allah, aynı surede, buna da açıklık getirmiştir. (maide 44: benim hükmümle hükmetmeyen kafirdir.) yani bahsi geçen şahıs, hataya, ışid'in kafalarını keserek insanları öldürmesinin gerekçesinin; müslümanlığa aykırı ya da uygun düşmeyen davranışlarda bulunmaları (allahın hükmüyle hükmetmemeleri) olduğunu göz ardı ettiğinde düşer.
  yani kuran sana elhamdülillah demeyle müslüman olamayacağını, gerçek bir mümin olmak için bütün hükümleri yerine getirmeni söylerken; ışid o koşulları yerine getirmeyenlerin, emrolunduğu gibi kafasını kesmektedir. bu durumda gerçek müslümanlığa giden yolun kafa kesmekten geçtiği konusunda akıllarda soru işareti kalması yersiz olacaktır.

  (bkz: http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=5: maide suresi/"> http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=5: maide suresi))
  #5538 figment | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Kesinlikle katılmadığım tanımdır. eğer gerçekten böyle olsaydı bu dinin peygamberi işidin yaptığını yapardı. fakat gel gör ki islamiyetin peygamberi kazandığı savaştaki esirlerini dahi çocuklara okuma yazma öğretme karşılığı serbest kılmıştır. tebliğ görevini yerine getirmiş müslümanlığı seçenlerle yaşamış istemeyenlerleyse de onlardan bir saldırı gelmediği sürece herhangi bir yaptırım uygulamamış uygulatmamıştır. dönemin gayrimüslim kişilerinin dahi ona güvenip "muhammed-ül emin" lakabını takması durumun en net kanıtıdır. kurandaki bahsettiğin ayetlere gelecek olursak şöyle bir örnek verebilirim:

  Biriktirdiklerinizle dağlanacaksınız. (Tevbe 34-35)
  bu ayete göre birinin kazancını biriktirmesi ve ya birikim yapması suçtur cezalandırılacaktır. Fakat gel gör ki her ayetin inmesine nail olan bir olay vardır ve o olaya göre yorumlanmalıdır. Buna islamda tefsir denir. Bu ayet günümüz kapitalist rejimden yararlanıp fakirin sırtına binenler için yazılmıştır hâlbuki. Kuranı gerçekten araştırıp okumaya kalkan her insan bir şekilde müslüman olur emin olun.
  #5587 geyik | 3 yıl önce
   
 3. 3
  işid'in israili bombalamayıp müslüman ülkeleri bombalaması bu tezi çürütür...
  #5594 istikrar | 3 yıl önce
   
 4. 4
  işidi besleyenleri düşününce pekte müslüman değiller gibi
   
 5. 5
  Kesinlikle katılmıyorum. Yeterli derecede İslami bilgiye sahip olunduğunda işidin yaptığı eylemlerin gerçek müslümanlık olmadığı açıkça ortada. Gerekli bilgileri en kolay şekilde tarafsız bi ilmihalden okuyarak elde edebilirsiniz.
  Edit: hakaret nerde anlayamadım ammaa neyse .s.s
  #5628 kenseitakezo | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Kuran'i anlamak yuzeysel okuyup gecmekle olmaz. Ayetlerin inmelerine bir olay sebep olmustur ve o olayla iliskilidir. Din karsiti insanlarin,dunyada rahat etmek isteyenlerin, iki ayet okuyup onuda anlamayp isidi hakli bulmasini ve insanlarin oldurulmesini dogru bulmasini anlayamiyorum.
   
 7. 7
  "Kafan güzelmiş kardeş güle güle kullan" dedirtmiştir.
  #5707 muhtarkerkuks | 3 yıl önce
   
 8. 8
  Evvela islam'ın kelime anlamı barıştır. önce bunu öğrenmenizde fayda var ayrıca aynı maide suresi'nde Allah adil olmayı da emreder henüz bahsedilen ayetin önünü ve arkasını okumadım onun için şöyle cevap vereceğim Kuran-ı Kerim'de namazdan uzak durun da der ama öncesinde saymıştır alkollüyseniz, cünup iseniz, abdestli değilseniz gibi bir kaç faktör. Eminim başlığı açan figment de aynı şeyi yapmıştır.
  #12050 ruhi mucerret | 3 yıl önce
   
 9. 9
  Gerçek islam nerde var bilen varsa bana söyleyebilir mi? IşiD değil adnan Oktar hiç değil iran islam Cumhuriyetinde mi? Suudi Arabistan'da mı?
  #12058 docpeppa | 3 yıl önce
   
 10. 10
  bayram namazı kılınan camiyi bombalaması ile islamiyetle zerre alakaları olmadığını göstermiştir.
  #12060 yurttas kane | 3 yıl önce
   
 11. 11
  ben müslümanım diyen birine zaten "sen müslüman değilsin" denilemez bu dinende yapılabilecek hareket değildir.

  allah'a ve peygamberine yada islamın hükümlerine savaş açan bir adam için zaten konuşmuyorum ama ışid'in bir müslamanı katletlemesine karşı hep şu ayet gelir aklıma

  nisa-93; Ve kim, bir mü'mini taammüden (kastederek) öldürürse, o takdirde onun cezası, içinde ebediyyen kalacağı cehennemdir ve Allah ona gazab etmiş ve ona lânet etmiştir. Ve (Allah), onun için "büyük azap" hazırlamıştır.

  "kesen allah diyor kesilen allah diyor" sözü ile akıllara kazınan ışıd'in gerçek islamla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. bahsi geçen ayete göre evet müslümanlığın bir emrini yerine getirir. lakin benim belirttiğim ayet kapsamında allah'ın lânetine uğramışlardır.

  "ışid müslümandır" yada "ışid müslüman değildir" diye bir önerme zaten sunamaz müslüman olan biri. lakin beni tatmin edecek bir "cihat" anlayışı ve "dinde savaş hukuku"na uyduğuna beni ikna eden bir tarafları yoktur.
  #12082 yasirsamed | 3 yıl önce
   
 12. 12
  Başlığı açan arkadaş çoğu konuda haklıdır. Zaten islama göre de olsa bir insanın bir insanı inancı için öldürmesi ve ya eziyet etmesi başlı başına caniliktir. Konuya gelirsek ayette de olduğu gibi zaten öldürmek emrolunmuştur. islam yayılmaya başlandığında inanmayan herkesi öldürselerdi zaten kendi rızasıyla kimse müslüman olmazdı. Hoşgorü temelli yayılıp, yayıldıktan sonra da şiddet ve dışlamayla büyüyen dinin bugünde karşılığı ışid dir. Tatlı su müslümanlığına gerek yok durum böyle. Işid belki müslümanların elinde değil ama yaptıkları dünyada islamafobiyi artırmaya çalışılan gerçek islama yakındır.
  #12265 egebebesi | 3 yıl önce
   
 13. 13
  Kuranı okurken bile imtihan vardır. Eğer kurandan birini öldürmeyi çıkarmak istiyorsan çıkarırsın (zorlamayla). Maide süresini baştan sona okuyarak gelen biri bunu çıkarmaz. 28 de (habil) sen beni öldürsen de ben sana el uzatmayacağım diyor. 32. De fesatlık çıkaran hariç bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir diyor. 34 te de yine bir bağışlama ifadesi var
  #12285 sorumluluk sahibi | 3 yıl önce
   
 14. 14
  new yorkda beş minare filminde bir replik geçer hacı ile deccalin karşılaştığı sahnede.'cihad demek, insanları Allahın dinine, doğruluğa davet etmektir.peygamber efendimiz 23 yıllık peygamberlik hayatında sadece 2 ay savaştı.' https://www.youtube.com/watch?v=1qgv8-ZDogY: buradan) bakabilirsiniz. bence durumu özetleyen bir sahne.
  #12292 kvothe | 3 yıl önce
   
 15. 15
  Bu başlığı açan arkadaştan korktuğumu belirtmek isterim. Bu anlayışı benimseyen her düşüncenin ezilmesi kanaatindeyim.
  Oha gazı de içimizde ışıdçı mi var dedirttin bana.
  Isıd terör örgütüdür savunuyorsun sen de mekanizmasındasındır ve teröristsindir