kayıt

alın yazısı

 1. 1
  iran yapımı gheisar(intikam) isimli filmin yeşilçam uyarlaması olan başrollerinde cüneyt arkın, fatma belgen ve erol taş'ın oynadığı 1973 yapımı film. müzikleri, çekim tekniği ve hikayesi ile türk sinemasının önemli filmleri arasındadır.
   
 2. 2
  kader ile eş anlamlıdır.kader ise başrollerini vildan atasever ve ufuk bayraktar'ın paylaştığı 2006 yapımı bir zeki demirkubuz filmidir.
  #10324 docpeppa | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Alın yazısı, kimi düşünce zincirlerinin bir halkasıdır.

  Yapmıştı, yıllarca hayalini kurduğunu sonunda gerçekleştirmişti. şimdiyse, kendi yaptığı resmi inceleyen ressam edasıyla eserine bakıyordu. Artık rahat edebilirsin Neşe, diye geçirdi aklından. Bir yandan da vicdan azabı duyuyordu, tüm bu olanlardan bu kızın ne suçu vardı.

  Suç; kızın değil babasınındı, kızınsa alın yazısı kötüydü.

  Bakışlarını tavana astığı kızdan, ayak parmaklarına indirdi. Kızın ayakları ne kadar da küçüktü. Küçük ve cansız… Kızın bacak boyunca akıp, ayak başparmağından yere damlayan kanı izledi. Akan kan, kızın altında bir birikinti oluşturmuştu.

  Babasının, kızının cansız bedenini bir kan birikintisi üstünde asılı gördüğü an yüzünün alacağı ifadeyi düşündü ve büyük bir tatmin hissi kapladı benliğini. Onun yaşattıklarını ona yaşatmak için yıllarca beklemişti, Neşe’ye tecavüz eden o şerefsizin kızının; Neşe’nin yaşadıklarına dayanamayıp kendini astığını yaşa, on üç yaşına, gelmesini yıllarca beklemişti.

  Geriye son bir şey kalmıştı: Neşe’ye yaptıklarını kimseye anlatmasın diye kendisine ve yanındaki diğer evsizlere verdiği parayı astığı kızın yatağına koymak. Bu parayı, çocukluğundan beri bu an için saklıyordu. Paraya ne kadar ihtiyacı olsun, harcamamıştı bu parayı.

  Parayı yatağın üzerine koydu ve geri çekildi, burada işi bitmişti.
  #22031 muharrem karaca | 3 yıl önce
   
 4. 4
  diğer adı kader olan, islan dininde iman edilmesi gereken bir kavram. inananda var inanmayanda
  #22033 utanmaz adam | 3 yıl önce