kayıt

Brace for popup!

sigarayı bırakmak

 1. 1
  72 saattir içmediğim için başardığımı düşündüğüm şeydir. son 3-4 aydır da günde bir buçuk paket içer hale gelmiştim. (bkz: içerim işte) baktım nefesim çok kesiliyor hem de çok para gidiyor...

  şimdilik ders aralarında aşağı inmeyerek kendimi sigara dumanı ve içme isteğinden koruyorum.

  sigara yemekten sonra vs her ne kadar güzel gelse de bırakmak gerek. yol yakınken ciğerleri iyice karartmadan bırakmak lazım...

  (bkz: bırakırım işte dünya güzeli)
   
 2. 2
  Zordur ama başardığımdır. Kendi içimde büyük hesaplamalar yaptım, baktım ay sonunu getirmeye çalışan memur baba gibiyim.iradeli bir canlıyım,bırakırım dedim.Herkes nickime bakarak beni deli bağımlı sanıyor, içmediğimi görünce ankaralı Namık'ın aslında muşlu olduğunu öğrenmiş gibi şaşırıyorlar, orası ayrı.
   
 3. 3
  (bkz: kolay olmayandır) bir ara maddi açıdan çok götürüsü olduğu için bırakmayı düşündüm. günde 25-30 arası içen biriydim. 10'a kadar düşürdüm ama büyük irade savaşı verdim. sonra tütünle tanıştım, 20 liraya bir ay günde yine azaltmadan önceki ile aynı miktarda içiyorum. maddi acıdan sorun çözüldü ama birkaç gün önce halı sahada resmen nefes alamadım. bu aralar da sağlık sorunu için azaltmaya başladım. hadi inşallah.

  ve birden bırakmak da zararlıdır. şu an vucut alışkan olduğu şey aniden kesildiği için oldukça zorlanıyordur ve gün geçtikçe daha da zorlanacaktır, birgün gelir bir içmeye başlarsın, gene birakmadan önceki adete ulaşılır, hem de ilk ictiğin gün. bu şeye benzer, kum dolu bir kaba suyu aniden boşaltırsan taşar ama yavaş yavaş boşaltırsan kum doygunluğa ulaşana kadar suyu emer ve kap taşmaz. o yüzden alıştıra alıştıra.

  edit: azaltmak isteyenler için tavsiye: sigarayı sistemli ve sayarak için. önce 20 ise 15e düşürün.
  -kahvaltıdan sonra 1 tane
  -okulda 2-3 tane
  -öğle yemeğinden sonra 1 tane
  -mekana gittiğinizde veya akşam yemeğine kadar 3-4 tane
  -akşam yemeğinden sonra 1 tane
  -sonraki saatlerde uyuyana kadar 4-5 tane

  zaten bu sistem maksimum 15 minimum 13 tane yapıyor. geriye kalan sigara sayısı boş içilen sigaradır, el alışkanlığıdır. dur bi sigara yakayım'dır. ikinci adım max'tan min'e çekmek olsun. sonrası da sizin elinizde zaten, 3'ü 2 yapın. ve çayla veya kahveyle için ki tadına ve doygunluğa ulaşın, zevk alın. o sigara kessin sizi. aç karnına içmeyin hiçbir zaman, iştahı falan hepten siker.

  (bkz: khanasparuh'tan tavsiyeler)
  #60138 khanasparuh | 3 yıl önce
   
 4. 4
  (bkz: olması gerekendir) ara tatil boyunca normalden az içmemle bırakmak konusunda bi cesaret gelmesi ve ankaraya gelişimle içmeyi azaltarak bir haftadır paket almamakla başardığıma inandığım durumdur.

  (bkz: tek tük dal otlanmalar sayılmaz hocam)
  #60139 cisipidi | 3 yıl önce