kayıt

grace kelly

 1. 1
  gerçek adı, Grace Patricia Kelly'dir ve 1929 yılında Philadelphia'da doğmuştur. ailesinde sanatla uğraşan pek çok insan olmasından dolayı da oyunculuk kariyerine başlaması hiç şaşırtıcı olmamıştır aslında. ancak ailesi oyuncu olmasına karşı çıkınca başta foto model olarak kariyerine başlasa da güzelliği, zerafeti gözlerden kaçmamıştır ve Hollywood onu keşfetmiştir. birçok ünlü ismin de yetiştiği (bkz: katherine hepburn), (bkz: spencer tracy) ve çok ünlü oyuncular yetiştirmesiyle ünlü olan (bkz: american academy of dramatic arts)’a kaydoldu.

  Aktrisin istikrarlı yükselişindeki en önemli etki, soğuk sarışınlara olan takıntısıyla ünlü yönetmen (bkz: alfred hitchcock) filmleriydi ve Kelly, bu sayede kariyerinin en önemli ödülüne nihayet kavuştu. (bkz: the country girl) filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında oscar ödülünü kazandığında yıl 1955‘ti.

  Kelly, kariyerinin zirvesindeydi ve gittiği Cannes film festivali ünlü oyuncunun hayatının dönüm nokatası oldu. çünkü Monako prensi Rainer da davetlilerden biriydi ve görür görmez Kelly’ye aşık oldu. zaten kısa süre sonra da ikilinin yakınlaşması ciddi boyutlara ulaştı ve Kelly, kariyerini evliliği için sonlandırdı. Monako da o döneme kadar hiç olmadığı kadar popüler oldu kelly sayesinde ve en gözde turistik yerlerden biri haline geldi. Kelly yıldız ruhunu Monako’ya da bulaştırmıştı.

  1982 senesinde henüz 52 yaşındayken kızının küçük yaralarla atlattığı trafik kazasından sağ olarak kurtulamadı kellly. söylenenlere göre rol aldığı bir filmdeli hızlı araba kullanma sahnesini kızına canlandırmaya çalışırken kaza gerçekleşmişti.

  kelly, yaşadığı dönemde de daha sonraları da güzelliği, zerafeti, tarzıyla hep bir ikon oldu. ilham alınan, taklit edilmeye çalışılan, asil bir duruşu vardı. bana göre dünyanın en güzel sarışınlarından birisidir. gerek güzelliği, gerekse de tarzıyla da en çok sevdiğim kadın oyuncudur benim için. bunu zaten sözlülteki profil fotoğrafımdan da anlamak mümkün
  #60052 begi | 3 yıl önce