kayıt

Brace for popup!

taso

 1. 1
  90larda çocuk olan her bireyin sevdiğini düşündüğüm, cipslerden çıkan resimli plastik disklerdir. üst üste dizilerek kuleyi yıkma, zemin üstünde olanı ters çevirme, avuç içlerini çarpıştırarak yere düşürme vb. şeklinde oynanırdı. üzerinde dönemin popüler çizgi filmlerinin karakterleri yer alır, pokemon ve loney tunes olanlar efsanedir.


  dipnot: kesinlikle reklam filan değildir, uzun zamandır arıyordum ve 1.seri orijinal pokemon tasolarını satan bir yer buldum. link vermiyorum instagramda biraz aramayla bulunabiliyor, fiyatı da 52 taso 50 tl, nostalji tutkunlarına hayrım dokunsun istedim.

  #54535 0o | 3 yıl önce
   
 2. 2
  depremde kurtarılacaklar listeme dahil mükemmel eşyalardı : ) saatlerce hunharca oynardık güzel günlerdi be
  #54537 nickimdekideli | 3 yıl önce
   
 3. 3
  cocuklugumun en poncik oyuncaklarindan bir bu bi beybilayd (yazilisini unuttum) bir de futbolcu kartlari...
  #54538 tesbihimamesi | 3 yıl önce
   
 4. 4
  çocukluğumuzun efsane oyun aracıdır. Ben pokemonlusunu hatırlıyorum. Benim sevdiklerim,ilk çıkan sade tasolardı. Sonradan tırtıklı yaptılar,yanına plastik bir çerçeve yaptılar falan...

  çoğu zaman Cipsi yemek için değil, taso biriktirmek için alırdık. Koleksiyonumuzda olmayan taso çıksın diye dua ederdik.
  (Abim bunun için totem bile yapmış o zamanlar. Bakkalın önünden belirli bir sayı kadar kaldırım taşı sayarmış. Tam orada açınca istediği taso çıkarmış. Nasıl bir şanssa artık!)

  Taso biriktirmenin diğer bir yolu da arkadaşlarla kapışmaydı.
  Ortaya konulan tasonun üstüne kişi kendi tasosunu atardı eğer yerdeki tasonun diğer yüzü dönerse,taso atan kişinin olurdu.

  Abim bir ara nasıl sıkılmışsa tasolardan (büyüdüğünü hissetmiş zahir) bir poşet dolusu tasoyu balkondan aşağı çocuklara boşalttı.

  Aklıma geldikçe üzülürüm. şimdi anı olsun diye bir tanesi bile yok.
  Bir ara şıpsevdi sakız kağıtlarıyla beraber tasoları da biriktireceğim. Anılarımıza sahip çıkalım.
  #54598 krem antiye | 3 yıl önce
   
 5. 5
  sevgili türk annelerinin temizlik aşklarının gazabına uğramış koleksiyonluk oyuncakların genel adı.
  (büyük olanları bardak altlığı yapıyordun anne, bari onlar kalsaydı..)
  (bkz: pokemon ) (bkz: gotta catch 'em all)
  #54619 hesoyam | 3 yıl önce
   
 6. 6
  res mi tas mı?
  #54635 geyik | 3 yıl önce
   
 7. 7
  çoğumuzun anneleri aracılığıyla çöpe atılan, ütmek terimini ortaya çıkaran çocukluğumuzun popüler oyuncağı
  #54662 nickibalboa | 3 yıl önce
   
 8. 8
  Cipslerden çıkardı. Ben de toplardım. Büyüklerinde boş yok yazardı, küçüklerinde de şansa bağlıydı. Ben de küçüklerden alırken içinde taso var mı yok mu diye açmadan yoklayıp ona göre alırdım. Pokemon, digimon, beyblade tasolarını çok severdim. Başka tasolardan da birkaç tane olmuştu. Ancak sonu ne yazık ki atılmak oldu.
  #81280 buzulkusu | 2 yıl önce
   
 9. 9
  Taso dediğin looney tunes'li olur. Efsane olanı odur. Sonradan çıkanlar aslını tam olarak yaşatamasa da tasodur ama eh işte. Beybileyd falan hikaye.
  #81297 docpeppa | 2 yıl önce
   
 10. 10
  taso dediğin pokemonlu olur. arkasında pokemonların güçleri yazar. ash, misty ya da brock çıkınca dünyalar senin olur. Ash'in güçlerinde "herkesi yener" yazardı. vakti zamanında çok iyi oynardım. halen saklarım, hey gidi yıllaaar..
  #81306 bringer_of_rain | 2 yıl önce
   
 11. 11
  Ne zaman ki 3 boyutlu ve yumuşak materyalden üretileni çıktı benim için o zaman bitti taso olayı. İlkleri güzeldi. Sertti, Üst üste bir miktar koyup birini yatay olarak onlara çarpar dönenleri alırdın. Hafif açı vererek biraz dikine vurdun mu hepsi dönerdi, hepsini alırdın. Çakmazlarsa eve "kocaman bir sahtekar kumarbaz" olarak dönerdin mutlu mutlu. Sonra için el vermez sabah götürür verirdin arkadaşına ben hile yaptım dün diye. Küsmezdi o da, aksine mutlu olur kardeş olurdu seninle. Duygulandım sanırım
  #81318 kutadgubilig | 2 yıl önce
   
 12. 12
  bütün tasolarımı bir velede kaptırdığımda hayatın anlamını ta o yaşlardan sorgulamaya başlamıştım. taso için ağlar mı la bi insan? ben ağlamıştım ufakkene. çünkü sarı oğlan max'in olduğu tasoydu. çok severdim.
  #81322 polybabba | 2 yıl önce
   
 13. 13
  https://www.youtube.com/watch?v=41tq-tasiCo eskileer.
  #81393 okuryazarcizemez | 2 yıl önce