kayıt

Brace for popup!

özelleştirme

 1. 1
  devlete ait olan işletmelerin, tamamen ya da belli bir yüzde oranında özel şirketlere devredilmesi işlemine verilen addır.
  genellikle temel taş olan işletmeler olur bunlar. ağır sanayi işletmeleri, iletişim ve enerji sektöründeki işletmeler, ulaşım sektöründeki işletmeler başta sayılabilir.
  aslında bunlar gerçekten kâr eden ve sonsuza kadar da kâr edecek olan işletmelerdir. hükümetlerin özelleştirme kararı alma sebepleri ise genellikle sıcak paraya olan ihtiyaçlarıdır. aksi taktirde devletin kendi imkanlarıyla kurup, yatırımlar yapıp, istihdam sağlayıp var ettiği bu kurumları şaakk diye özel şirketlere satması mantıklı değildir.
  diğer bir eksi tarafı ise, özelleştirilen şirketlerin çalışanları, artık devlet kurumunda çalışmadıkları için, minimum gider, maksimum kâr saplantısındaki yeni işverenlerinin yeni politikalarıyla hayattan bezdirilebilirler. hatta işlerini bile kaybedebilirler.

  (bkz: tekel işçileri)
  #54094 heimdall | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Bazen mantıklı bazen de külliyen zarar olan devlet politikasıdır. Mantıklı kısıma türk Telekom örnek olabilir mantıksız kısım için sanırım diğer hepsi (*: swh)
  #54120 yasirsamed | 3 yıl önce