kayıt

yeni anayasa

 1. 1
  Meclis'te oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu ilk toplantısını yaptı ve iktidarın dayattığı yeni anayasa için kurulan komisyona CHP, MHP ve HDP de katılıyor. Bu anayasayı hazırlamak için kurulan uzlaşma komisyonu kesinlikle yasa dışıdır.
  AKP, CHP ve HDP bölücü anayasanın esasları konusunda uzlaşmış bulunuyorlar. MHP de cemaatlerin ve tarikatların yasalaştırılması konusunda onlarla birliktedir. Bu anayasa girişimine 'dur' deme görevi gençliğindir.
   
 2. 2
  bu yeni yapılacak anayasanın ne amaçla yapıldığı, zamanlaması ve bulunulan ortam yönünden gayet açık. anayasanın temel görevlerinden biri olan temel hak ve özgürlükleri güvence altına almak fonksiyonu göz ardı edilerek devletin işleyişi, organları ve bu organlar arasındaki ilişkileri değiştirmek ve yeni bir sistem anayasası yapmak amaçlı bir girişimdir. Bir de bunu referanduma sunacağız, demokratik olacak, halk karar verecek. Ya plebisiteye dönecek olan bir referandumun hangi demokratikliğinden bahsediyorsunuz. Temel hak ve özgürlükleri konusunda bilgisi olmayan bi toplumun zaten bu anayasa değişikliğinde ne değişecek ne değişmeyecek, getirisi ne olacak götürüsü ne olacak bunun ölçüp tartması zor görünüyor. Medyanın empoze ettiği ve yıllardır yürüttüğü algı operasyonu neticesinde tabiri caizse eski anayasa bok yenisi bayram şekeri olacak tarzı dayatmaları sonucu halk oo çok iyi zaten devlet büyüklerinden iyi mi bileceğiz düşüncesine kapılması da pek tabîdir. Her neyse özgürlükçü değil dedikleri 82 anayasadı 2007de özgürlükçü müydü? Anayasayı değiştirecek çoğunlukta bulunan hükümetin bunu değiştirmemesi bir planın parçasından, zamanının beklenmesinden başka bir şey değildi. Anayasanın o yıl ilgili maddesini değiştirdiler/düzenleme yaptılar. Neden? Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı yapabilmek için. Muhalif partilere gelecek olursak şu an chp ve mhp vasıfsızlığın zirvesindeler. Diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Siyasi partilerden medet ummayı da bıraktık zaten. Mustafa Kemal'in de dediği gibi 'Tek umudum gençliktir.'
  #51542 khanasparuh | 3 yıl önce
   
 3. 3
  hangi yeni?

  yazar burada yeni anayasanın olmadığını vurgulamaya çalışmış
  #51576 beton baget | 3 yıl önce
   
 4. 4
  şarttır. Ancak akp tekelinde şekillenmesi Türkiye'yi öldürür.

  Hükümetin anayasası değil Türkiye'nin anayasası olmalıdır.
  #51635 amelemuhendisi | 3 yıl önce
   
 5. 5
  öncelikle kazuistik bir anayasadan kurtulmak için yapılması gereken anayasadır. yapım sürecinde muhalefet partileri kadar halkın da ilgiyle takip etmesi gerekir. bilgi edinme hakkından bile bihaber olan bir çok vatandaşımızın olduğunu da göz önüne alırsak zorlu bir süreç olacağı aşikardır. ortak paydada insan hakları,bilgi edinme hakkı,sağlık,çevre,göçmen vb unsurların bulunması ve açık,anlaşılır bir biçimde olması gereken anayasadır.umarım en az zararla sonuçlanır ve maddeler arası çelişkiler azalarak hem vatandaşların hem de biz hukukçuların işleri az biraz kolaylaşır.
  #51682 masumiyet karinesi | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Kaf dağının ardındaki kuş, prensesi koruyan ejderhadır. varlığı ve yokluğu belli değildir. haydar baş'ın vaatleri gibidir. bacadan girebilen noel babadır.
  #51746 ahmedvefa | 3 yıl önce
   
 7. 7
  bu konuda konuşmak istemiyorum . devlet bahçeli ne yapıyor ağzım açık izliyorum. tabanıyla çok ters düşüyor allah sonumuzu hayır etsin. referandumda yeni anayasa için destek atacak olmasıyla ilgili şeyler dönüyor. umuyorum yapmaz. bu anayasanın da incelendiğinde özgürlükler adı altında recebe neler neler sunduğunu görmeyenler lütfen oy verme haklarını bi alabilir miyiz. saçmalıyorlar çünkü.
  #51852 kurubokunlaneti | 3 yıl önce