kayıt

kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmemek

 1. 1
  başlığı görünce istemsizce küfür etmeme sebep olan sözdür. tam da ataerkil bir toplum olan bizlerin söyleyebileceği bir 'atasözü' ayrıca efenim islam da buna izin veriyor.
  (4/NiSÂ-34: Allah'ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. (Ama öte yandan da) saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri (hakları), kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara (önce) öğüt verin, (etkili olmazsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (o da olmazsa, son çare olarak sınırları aşmamak şartıyla) onları (iz bırakmayacak şekilde, suçlu oldukları hasebiyle) dövün. Size itaat ederlerse sakın aleyhlerine yol aramayın. (Unutmayın ki) Allah (hepinizden daha) yücedir, büyüktür.)
  #49564 alarkofeminik | 3 yıl önce
   
 2. 2
  islamiyette de yeri olmayan bir sözdür. Ayet meallerini herkes kafasına göre yorumlamamalı. hepsi belirli bir nüzul sebebine göre inmiştir.

  ayrıca saliha kadın nedir ?
  baş kaldıran nedir ?

  Erkeklerin hüküm sahibi olması ne demektir ?

  Erkekle kadın eşit olabilir mi ?

  Oturup bunları burda tartışacak değiliz.

  çünkü cahil ile sohbet olmaaaaz.

  #49566 abdulbakisoydakok | 3 yıl önce
   
 3. 3
  eksik edilmemesi gerektiğini belirten kişinin malum sopa tarafından linç edilmesi makbul olan, kadını yalnızca çocuk doğurtmak, evde köle muamelesi yapmak için uydurulmuş kanaatimce türk toplumlarının temelinde olmadığını düşündüğüm bir sözdür
  #49570 heysebastian | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Bir cahilin ettiği söze , bir yobazın ettiği söze atasözü demişler, araştırmak gerek
   
 5. 5
  "hangi amina kodugum demis ulan bu sözü" dedigim atasozudur. boyle ata olmaz olsun.
  #49603 karasali | 3 yıl önce