kayıt

Brace for popup!

tomris uyar

 1. 1
  ülkü Tamer'in eski eşi, Cemal süreya'nın eski sevgilisi, Turgut Uyar'ın eşi 2. yenici şairidir. 2003 yılında 62 yaşında aramızdan ayrıldı ardında şahane şiirler ve efsane aşk hikayeleri bıraktı. yaşadığı her aşk destan olacak kadar derin ve sahiydi. kocaman kalbi herkesi mutlu etmeye yetti. Cemal süreya, edip Cansever, Turgut uyar üçlüsünün çoğu şiirine ilham oldu. şimdi bile okuduğumuz dinlediğimiz orda burda duvarlarda gördüğümüz çoğu şiirin içinde o var. şair kimliğinden öte her yönüyle hayran olunası bir kadın
   
 2. 2
  2.yeni şiirinin bu denli mükemmel olmasını sağlayan kadın. tam olarak yazamayacağım ama Cemal kadın ruhundan en iyi anlayandı, edip karşılıksız aşkı beklemek nedir onu gösterdi bana, Turgut kadar derinini hiç görmedim demiştir.
  #41947 khanasparuh | 3 yıl önce
   
 3. 3
  tomris'i en güzel turgut uyar sevmiştir ve hep onu 'o' geçe de kalmıştır. bildiğim kadarıyla tomris de en çok cemal süreyya ile derinleşmiş en güzelini ona sunmuş..

  Herkes seni sen zanneder.
  Senin sen olmadığını bile bilmeden,
  Sen bile.
  Seni ben geçerken,
  Derim ki,
  Saati sorduklarında;
  Onu ”O” geçiyordur.
  Kimse anlam veremez.
  Tamir ettirmedin gitti derler şu saati.
  Ettirmek istiyor musun demezler.

  Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

  Zamanı durdururum yüreğimde,
  Sensiz geçtiği için,
  Akrep yelkovana küskündür.
  şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür.
  Bil ki akrep yelkovanı geçerse,
  Atan bu yüreğim durur.
  Bırak bozuk kalsın, hiç değilse;

  Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

  turgut uyar
  #41950 alarkofeminik | 3 yıl önce
   
 4. 4
  bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur. diye adına şiir yazılmış şair sevdiceğim gelir aklıma bu mısralarda sanki çıkıyormuş gibi aklımdan
  #42043 ayrilamayanlar | 3 yıl önce
   
 5. 5
  bir kadına yazılabilecek en güzel doğum günü şiirlerinden birini edip cansever kendisine yazmıştır. (bkz: yaş değiştirme törenine yetişen öyle bir şiir) cemal süreya belki de onun sayesinde yüreğimize bu kadar dokunabilmiştir. turgut uyar ise eşi olduğu için kendini en şanslı gören 2. yeni şairidir bence, e kolay değil büyük aşk.

  her kadının içinde birazcık ukde olabilecek aşklar yaşamış, yaşatmıştır. 2. yeni onun sayesinde bu kadar dolu dizgindir. türk edebiyatının ne kadar güzel aşklar, duygular ve tabirler içerebileceğini sayesinde gördük belki de. iyi ki geçtin dünyadan güzel kadın!
  #75501 bestmest | 2 yıl önce