kayıt

Brace for popup!

köpek kalbi

 1. 1
  mihail bulgakov'un rus devrimini eleştirdiği 1925'te yazılmış, ancak 1987'de yayınlanabilmiş zamanın yasaklı kitaplarından.
  kitabın konusu aslen şöyledir; dünyaca ünlü profesör filipoviç, bir sokak köpeğine insan hipofizi nakleder. bu nakil işlemi sonucunda bizim sokak köpeği 'insanlaşmaya' başlar.
  bu şekilde düşününce aslında bir bilim kurgu kitabına benzese de olay bundan farklıdır.

  profesör filip filipoviç preobrazhensky karakteri, ivan pavlov'u belirtirken aynı zamanda Preobrazhensky; şekil değiştirme, başkalaşım anlamına gelmekte. hipofizi alınan kişinin adı 'çugunkin' ise dökme demir anlamına gelmekte ki bu da, stalin'in takma adı olarak kullanılıyormuş. ve sokak köpeğinin insanlaşmaya başlayınca almak istediği isim poligraf poligrafoviç ile, rus edebiyatında nikolai gogol'a kadar uzanan anlamsız ikili isim kullanımına gönderme yapmakta.
  her bir karakterin ismi için bile bu kadar düşünülmüş kitabın arkasında 'komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden köpek kalbi, bulgakov'un en çok tartışılan yapıtıdır.' yazmakta ve bu da kitabın alt metnini özetlemek için oldukça yeterli.
  #40516 allah diyen pense | 3 yıl önce