kayıt

akımlar savaşı

 1. 1
  alternatif akım ve doğru akımın (bkz: tesla vs edison) savaşıdır. genel anlamda tesla'nın ön planda olduğu olaylar silsilesidir. bu nedenle https://gazisozluk.org/entry/39953: nikola tesla başlığı altındaki biraz uzunca bilgi kırıntısı) nın devamı niteliğinde olacak entrydir aynı zamanda.
  (bkz: reklamlar bitti show devam ediyor)
  ahem, öncelikle bu kısmı daha özet geçeceğimi bilgilerinize arz ederim. (bkz: geçemedi)
  tesla'nın imdadına çalıştığı demir yolu inşaatındaki bir ustabaşı yetişmiştir, onu Western Union şirketinin yöneticisi ile tanıştırarak. bunun üzerine tesla'nın çalışmalarını yürütebileceği Tesla Elektrik şirketi kurulmuştur ve tesla, alternatif akımın kullanılabilir hale gelmesi için gereken icatlarının patentini bu sayede almaya başlamıştır. aynı zamanda edison da doğru akımın tüm dünyada hakim güç olarak kullanıldığı bir dünyayı düşleye durmaktadır. (bkz: i have a dream) ve yine aynı zamanlarda (yani yaklaşık olarak) yatırımcı George Westinghouse da gaulard ve gibbs'in AC dağıtım sistemi patent haklarını almıştır. yani anlayacağınız bu dönemlerde alternatif akım zaten vardıdır. (bkz: alternatif akımı bulanın tesla olduğu sanrısı) gel gelelim tesla'nın patentleri alternatif akımı kullanılabilir hale getiren icatları içerir ve westinghouse ile tesla'nın yollarının kesişmesine vesile olur. bir yanda westinghouse ile tesla diğer yanda da edison ile egosu... edison, westinghose ve tesla birlikteliğini duyup küplere binmiş bunun üzerine adamlarını alternatif akımın tehlikelerine(!) karşı halkı bilinçlendirmesi için memleketin dört bir yanına salmıştı. niye? (bkz: for the glory of satan) elbette. (doğru akımın o güne kadar kaç can aldığından da bahseden yok tabii) hatta bu sözde bilgilendirme merasimleri o kadar ileri gitmiştir ki sokaklardaki hayvanların deneyler (alternatif akım vererek hayvan öldürme deneyi öyle kurbağa kesmeye benzemez) için ortadan kaybolmasından tutun adam alternatif akımla fil öldürtmüştür! (bkz: at amk AT!)
  https://www.youtube.com/watch?v=VD0Q5FeF_wU: alın bunu da vahşet nasıl yapılır edison dayıdan öğrenin!)
  neyse sakinim. tesla-westinghouse cephesine dönecek olursak onlar bir yandan halka konuşmalar yapıyor, bir yandan alternatif akım hakkında makaleler hazırlıyor bir yandan da yaklaşmakta olan Chichago ve Columbia fuarına hazırlanıyordu. edison da durur mu bir takım dalaverelerle bir idam mahkumunun 'westinghouse tarzı' yani, elektrikli sandalyede AC kullanılarak infaz edilmesini sağlıyor. tabi bu olay bir fili öldürmeden önce gerçekleşiyor ve mahkum (bkz: william kemmler) a iki kez akım veriyorlar. neyse her şeye rağmen (aslında daha ucuz olduğu için) fuar aydınlatmasının ihalesi AC cephesine veriliyor. edison yine rahat durmuyor ve patenti kendine ait olan akkor lambasını kullanmalarını yasaklıyor. bunun üzerine tesla da boş durmuyor ve yapıştırıyor iki pinli ampulleri. şimdilerde enerji tasarruflu üç-beş liraya alınan plc soketli ampullerin babasıdır bu icat. (bkz: kötü komşu insanı mal sahibi yapar) neyse işte en sonunda alternatif akımın tanıtımı için de oldukça verimli geçer bu fuar ve tesla'nın dehası da alternatif akımın üstünlüğü de dünyaca kabul görür. hatta westinghouse şirketi niagara şelalelerine kurulacak olan hidrolik santralin ihalesini kazanır. hatta ve hatta general electric yani edison da artık alternatif akımın üstünlüğünü kabul eder, bu durum 20 yıllarını almış olsa da.
  tabi tesla'nın olayları burda bitmiyor ama akımlar savaşının sonuna geldik. benim özet anlayışım da bu artık idare edin sevgili gsözlük okurlar.
  #40208 hesoyam | 3 yıl önce
   
 2. 2
  https://www.youtube.com/watch?v=gJ1Mz7kGVf0: nicola tesla vs thomas edison epic rap battle of history)
  #65551 turkamelie | 3 yıl önce