kayıt

Brace for popup!

ahmet şafak

 1. 1
  ahmet şafak, iş yaşamına gazetecilik mesleği ile başlamış, bir süre sonra ise sözlerini ve bestelerini kendi yaptığı şarkılarıyla sanatçılık yaşamına adım atmış, gerçek manada sanatçılık ve adam gibi adamlık alanlarında isim yapmış bir şahsiyettir.
  1992 yılından bu yana 11 adet albüm çıkarmış, 9 adet de kitap yazmış değerli kişidir. aynı zamanda felsefi arka planı ve kendini yetiştirmişlik düzeyi hakkında da bizzatihi bilgi edinmek isterseniz tek bir söyleşisine katılmanız yeterlidir.
  her şey bir yana, türkiye ve azerbaycan türklüğü arasında gönül ve kültür köprüleri kurmayı başarmış, bizlerin birbirimizden farklı olmadığımızı "oğuz boylu, bozkurt soylu" balalar olduğumuzu hatırlatmıştır.
  onun aracılığıyla tanıdığımız ece anamız, sayın tenzile rüstemhanlı'nın da dediği gibi, "bizim birbirimizden farkımız, torpak ile toprak, yarpak ile yaprak" kadardır.
  son söz: türk milliyetçisidir.

  bir de kendi ifadesiyle ahmet şafak kimdir diye bakalım;
  istanbul doğumluyum.

  "Ben bir sanatçıyım; dünyaya sanatın geniş, duygusal, hoşgörülü, renkli ama bir o kadar da sorumluluk isteyen penceresinden bakarım. Ben bu ülkenin sanatçısıyım. Gayem milli kültüre eserler kazandırarak hizmet etmektir.

  Biri anonim eserleri yorumladığım türkü albümü olmak üzere toplam dokuz albüm yaptım. şarkılar tamamiyle şahsıma aittir. Yalnız Kurt isimli eserimi bilmeyen yoktur.
  Bu eserin sözü de müziği de sonundaki şiiri de bana aittir.

  TGRT'de SöZ-MüZiK AHMET şAFAK adıyla müzik-eğlence programı sundum. Her perşembe akşamı renkli konuklarla değişik bir program örneğiydi. Bu programda her hafta orijinal-yeni besteler yaptım seslendirdim.

  Dizi filmler gerçekleştirdim. Başrolünde yer aldım. Bunlardan ilki AVCI idi; Kanal D'de gösterildi. Sonra Kanal 7'deki RABiA filmi... Ardından KIYAN TEPESi EFSANESi adlı televizyon filmi... Bu film çok anlamlı bir Anadolu efsanesini konu ediyordu. Severek oynadım, Kıyan'ı canlandırdım.

  Türkiyemizin pek çok yöresinde sayısız konserler verdim.

  Ben bir müzisyenim; beste yapmak, şarkı söylemek ve sahneye çıkmak müzisyenlik için yeterli ve hatta Türkiye ölçeğinde fazla bile iken sanatın kültürle ilişkisini anlatmak için kitap yazmak dahil pek çok çalışmaya imza attım.

  Kaleme aldığım "şöhret Sanatı öldürdü Cinayeti Ben Gördüm" isimli kitapla sanatın kültürle yolculuğunu anlattım. Yarı bilimsel bir bakış açısıyla gençlere medeniyet coğrafyamızı ve sanatın geçirdiği aşamaları gösterdim. Elbette görmek isteyenlere...

  2006 yılında "Sarıkamış" isimli destan eserimle Geleneksel Kral TV Video Müzik ödülü aldım.

  Sadece Türkiyemiz'de değil, Avrupa'da ve Türk dünyasında verdiğim konserlerde sevenlerimle bir araya geldim. 2011 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın ilham Aliyev'in serencamı ile ülkenin en önemli madalyalarından biri olan TERAKKi ORDöN'ü aldım."

  ödülleri:
  - Geleneksel Kral TV Video Müzik ödülü (2006)
  - Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Fahri Ferman ödülü (2007)
  - Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev tarafından verilen Devlet Nişanı (Terakki Medalı) (2011)

  kaynak: https://www.facebook.com/SanatciAhmetSafak: buraya tık)
  #38599 heimdall | 3 yıl önce