kayıt

ilk günah

 1. 1
  hristiyan (ya da hıristiyan) teolojisine göre ademle havvanın cennetten kovulmasina sebep olan, yasak elmayi yemeleriyle gerceklesen gunahtir.

  farkli yorumlara gore buradaki elma metaforiktir. yani aslinda elma=bilgi'dir. yasak bir bilgiye ulasmalari anlaminda da kullanilir.

  ilk gunah olarak kabul edilen bu olaydan sonra insanoğlu cennetten düsmüs ve dunyaya gunahkar olarak gelmistir. hristiyanlarin dogan her cocugu vaftiz etme sebebi de budur. her hristiyan gunahkar dogar, vaftiz edilerek temiz hale gelir. mantiksal olarak babanin gunahinin ogluna gecmesiyle ilintilidir.

  islam teolojisine gore ise, insanin en temiz oldugu an dogduğu andir. sonradan eyledikleriyle gunah veya sevap kazanir. gunah veya sevap sahsa aittir. yani ne verirsen elinle o gelir seninle.

  #38486 heimdall | 3 yıl önce
   
 2. 2
  ülkemizde erkekler adına ilk günah çükünü herkese göstermesidir zannediyorum
  (bkz: buda oğlumuz maamud)
  #38489 red | 3 yıl önce
   
 3. 3
  islam ilmine göre çoğunluk Alim tarafından kabul gören ilk günah kibirdir. şeytan'ın Adem'e secde etmesi söylendiğinde "beni bir ateşten yarattın, onu ise bir 'alak'tan. ben daha yüce bir varlık iken Adem'e mi secde edeyim. vallahi etmem" diyerek kibiri ile günaha girmiştir

  bir diğer islam alimi kesimi ise ilk günahı insan öldürmek olarak kabul eder. kâbil'in kardeşi hâbil'i öldürmesi ile bu sonuca varmışlardır
  #38492 yasirsamed | 3 yıl önce