kayıt

diyanet

 1. 1
  bugun internet sitesinden rezil bir soruya korkunc bir cevap vererek gundeme oturmustur
  #38317 sademadensuyu | 3 yıl önce
   
 2. 2
  kelime anlamı ile "dini bütün" ve "din" anlamına gelir.

  diyanet kurum olarak ise mustafa Kemal Atatürk emri ile 1924te kurulan "din, inanç, ibadet ve ahlak" ile ilgili yürütme kurumudur. Daha çok din konusunda toplumu aydınlatması amaçlanmıştır. türkiye Cumhuriyeti başbakanlığına bağlı bir kurum olarak varlığına devam eder
  #38320 yasirsamed | 3 yıl önce
   
 3. 3
  devletin yönlendirdiği din ne kadar olursa o kadar olabilen kurumdur
  #38322 primadonna | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Pek bi ise yaramayan anca kendi kafalarinda urettikleri din disi durumlari millete empoze etmeye calisan bi kurum. Gerekli mi derseniz. Luzumu yok bence. Paralari nereye harcadiklari da pek bi mechul oldugu icin din adina ne yaptiklari da guven vermiyo. Bugun ki igrenc aciklamadan sonra kaldirilsa daha bile iyi olacak kurum. Midemiz almiyo cunku
  #38339 sonvizebukucu | 3 yıl önce
   
 5. 5
  Konuyu açan arkadaş keşke bugünkü olay hakkında biraz da bilgi verseydi. Bu başlığın bugün açılmasının sebebi şöyle:

  Diyanet işleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen Din işleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun, "öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" sorusuna verdiği ve fetva.diyanet.gov.tr adresinde yayınlanan yanıtı tepkilere neden oldu. Diyanet, tepkilerin ardından resmi internet sitesi üzerinden açıklama yaptı.
  Din işleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun fetva.diyanet.gov.tr adresinden "öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" sorusuna verdiği yanıt tepkilere neden oldu. Söz konusu soruya verilen yanıtta şu ifadelere yer verildi:
  "Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. ibn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; ibn Kudame, el-Muğni, VII, 486; ibn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-ihtiyar, III, 109)."
  Tepkilerin ardından fetva.diyanet.gov.tr adresindeki yanıtı kaldıran Diyanet, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Bugün bazı internet sitelerinde Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din işleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.
  Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.
  Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez. Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.
  #38348 geyik | 3 yıl önce
   
 6. 6
  3 milyon doları hiç eden diyanetin haberidir. şoka düşürmüştür. zira gerçek din bu değildir.
  #38366 wasporan | 3 yıl önce
   
 7. 7
  (bkz: kusursuz olan insan değil islamdır) diye diye yıllardır bu milleti siken kurumdur.
  #38380 adrnin | 3 yıl önce
   
 8. 8
  diyanet diye yazılır dine hiyanet diye okunur
   
 9. 9
  başbakanlığa bağlı bir başkanlık olmasına rağmen bütçesi bir çok bakanlıktan fazla olan kurumdur. boş geçmeyelim camiye yardım
   
 10. 10
  sitenin hacklendigini duymayanlar ve pusuda bekleyenler için bu aralar düşman kesilen bir güruhun mevcut olduğu dini temsil eden ülkemizde en üst kuruluş olan bir bakanlık
  #38472 sarilanka | 3 yıl önce
   
 11. 11
  örgütleniş bicimi bakanlik degil başkanlik olan kurumdur. ulkemizde en cok butceyi alan kurumlar arasinda 2. veya 3. sirada bulunur.
  başlangictaki görevi, halki din bezirganlarinin, tarikatlarin, seyhlerin muridi olmaktan kurtarip, kendi inancinin ne oldugunu bilen ve inancini en temiz haliyle, gerektigi gibi yasayan bireylere donusturmekti.
  fakat zamanla bağli oldugu ust kurumlar sebebiyle, iktidara gelen ideolojinin kendine gore sekillendirdigi bir alan haline gelmis gibi gozukmektedir.
  ideolojilerden bağimsiz ve denetime(gercek denetime) tabi olmasi gereken bir kurumdur. zira yaptiklari is koskoca bir halkin ahlak sistemini de buyuk oranda belirlemektedir. dogru kararlar gelisimi getirirken, yanlis kararlar curumeyi getirebilir.

  edit: imla
  #38477 heimdall | 3 yıl önce
   
 12. 12
  diyanet denince aklıma hemen mercedes geliyor benim. Mercedes ibret-i alem clk 200
  #38529 docpeppa | 3 yıl önce
   
 13. 13
  Gazetelerin iddiasına göre başkanının Mercedes hakkında actığı davada avukatlarının tazminat bedelini faiziyle istediği kurumdur. Son zamanlarda epey irtibatsızlaştırılmıştır.
  #39107 fasist | 3 yıl önce
   
 14. 14
  Kuruluş amacını unutturan devlet kurumu
  #39109 popotuzuc | 3 yıl önce
   
 15. 15
  ünlü olmak isteyen popçular gibi sürekli ne desek de gündeme gelsek diye uğraşan başkanlıktır. şu sıralar notalar ile cinsellik arasında bağlantı kurmakla meşguldürler. (bkz: hayal gücü) (bkz: vay bee)
  #55237 masumiyet karinesi | 3 yıl önce