kayıt

diyarbakır cezaevi

 1. 1
  1980 darbesinde yaşanan işkenceler ile ön plana çıkan hapishanedir. yapılan işkenceler sonrası birçok insanı dağa çıkarmayı başarmıştır. yani pkk'nın doğduğu yerdir. o yıllarda diyarbakır cezaevi'nden çıkanların neredeyse tamamı dağa çıktı ve pkk'nın ana gövdesini oluşturarak büyümesini sağladı. doğuda kürtçülük akımının başlamasına neden oldu. kesin bilgi olsun diye diyarbakır cezaevinde ölenlerin sayısını vikipediden alıyorum. 1981-1989 yılları arasında işkenceye maruz kalan 34 kişi öldü, yüzlerce kişi sakat kaldı. Bu kişilerden 25'i aldığı ağır darbeler sonucu, 5'i açlık direnişi sonucu yaşamını yitirdi. Tutuklulardan 5'inin kendini asarak, 4'ünün kendini yakarak intihar ettiği cezaevindeki işkenceci görevlilerden hiçbiri ceza almadı. (vikipedi)

  eğer diyarbakır cezaevinde işkence görenlerin röportajlarını, ora hakkında kitapları okursanız görürsünüz işkenceleri, ne kadar kötü hareketlere maruz kaldıklarını. yani kendi ellerimizle kendimiz bir canavar yarattık. pkk'yı bu ülkenin devlet adamları, askerleri ve halkı yarattı. bunları bilmeden kürtlere ve pkk'ya sövenler var. kusura bakmada seni günde 5 vakit dövecekler, zorla sana bir görüşü benimsetmeye çalışacaklar, gözünün önünde karına kızına tecavüz edecekler, sana dışkılarını yedirecekler sonra sende çıkınca devletimize, askerimize zeval gelmesin mi diyeceksin?

  pkk desteklenecek bir oluşum değil. bir başkaldırı örgütü olsada, yapılan işkencelere karşı dağa çıkmış olsalarda geldikleri noktada terörist bir örgüttür ve suçu günahı olmayan insanları öldürmektedirler. ama şunu bilmeliyiz ki pkk'nın çıkış noktası diyarbakır cezaevidir ve orada yapılanlar hiçbir insana yapılmaması gereken cinsten şeyler. tarihle yüzleşmeliyiz ve pkk'yı biz kendi ellerimizle yarattık diyebilmeliyiz. kenan evren'in götümüze soktuğu kazıklardan birisde budur işte.
  #24744 glorious turtle | 3 yıl önce
   
 2. 2
  öncelikle pkk ya da kürt ulusal özgürlük hareketi diyarbakır cezaevinde doğmamıştır kuruluşu 80 darbesinden öncedir. Keza kürt ayaklanmalarının tarihi çok daha eskiye dayanır hatta cumhuriyet öncesinde dahi kürt ayaklanmaları vardır. Kürtlerin yanında bir çok devrimci de o hapishanede işkence görmüştür. Türkiyenin işlediği nice insanlık suçundan sadece biridir.
  #24756 martineden | 3 yıl önce
   
 3. 3
  pkknın oluşumundaki ana sebeplerden bitanesi. ancak sadece devlet ya da cezaevi değil halkta buna köstek olmuştur. örneğin bir yerde işçiler olsa onlardan biride kürt olsa ve ordan birşey kaybolsa direk olarak kürde hırsız damgası vurulduğu günleri de okuduk seyrettik. böyle durumlara maruz kalan birçok kürtte dağa çıkma yolunu tercih etmiştir.ama sonuca bakacak olursak devlette halkta yaptığı hatanın farkına varıp bundan vazgeçtiği halde pkk öldürmek huyundan vazgeçememiştir. çoğu aklı başında insan pkk nın var olmasındaki sebepleri görüyor lakin bugün bu şartlarda hala devam etmesine anlam veremiyor bu yüzdende haklı olan bazı gerekçeleride halk nezdinde değerini kaybediyor.
  #24911 alamutfedaisi | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Pkk nın oluşumu cumhuriyet öncesine dayanmıyor bilgi yanlışlarını düzeltelim. Pkk dan önce Doğu kültürü yaşatma derneği gibi bir şey vardı. 78lerde Pkk örgütlenmeye başladı kamplarla teorik olarak bunun gerçekten ulusal savaş olduğuna inananlar eğitildi. Başta mazlum doğanlar zamanında Pkk şimdiki hali değildi. Savunmalarını eğitim arşivlerini okursanız Oha bu terör olamaz dersiniz. Ama sonraları bozmuş. Diyarbekir cezaevi de evet birçok devrimcinin gerçek anlamda işkenceye maruz kaldığı yerdir. işkence insanlık dışıdır orada. çıkan insanların çoğu da dağa gitmiştir. Ama Pkk nın çıkış noktası o cezaevi değildir.
   
 5. 5
  Cumhuriyet oncesine dayanan pkk degil kürt isyanlarıdır. Kurtlerin aklina 78de gelmedi bu fikir daha onceleri de nice isyanlar var. Bilgi yanlislarini duzeltelim.
  #25165 martineden | 3 yıl önce
   
 6. 6
  yapılan işkenceler iğrenç ve insanlık dışıdır. ancak zulme uğramak zalim olmanın gerekçesi olamaz. teröristin mayasında var ihanet, neden her kürt dağa çıkmıyor ve pķklı olmuyor. bahane ararsan bulmak kolay, dağdakilerin tümü işkence mi görmüş, yok öyle bir şey.
  #64950 longlivetheking | 3 yıl önce
   
 7. 7
  cumhuriyetin ilk donemlerinde nice musluman alim asildi din yasama ozgurlukleri insanlarin elinden alindi kitap okumalari yasaklandi ortunmeleri yasaklandi nice dar ağacları kuruldu ancak be bunlari bahane ederek daga cıkan musluman gormedim..cogu zaman neyi savundugundan ziyade nasil savundugun onemlidir.mucadelenin her turlusu mesrudur anlayışı dogru degil..göze göz diyenlerin sonunda karsılasacagi durum kör olmaktır
  #64990 epsilon | 3 yıl önce