kayıt

Brace for popup!

türk hava kurumu üniversitesi

 1. 1
  2011 yılında adından da anlaşılacağı üzere (bkz: türk hava kurumu) tarafından kurulmuş olan ankaramızın üniversitelerindendir.

  türkiyenin ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi unvanınna sahiptir.

  merkez kampüsü etimesgut'da bulunmaktadır.
  #994 antique st | 3 yıl önce
   
 2. 2
  merkez kampüsüne kampüs demeye bin şahit ister. ankara'nın bilmem kaç kilometre ötesinde hangarların arasına kurulmuş beton yığınlarıdır. arabası olmayan öğrencilerin sigara almak için trene binip etimesguttan sigara alıp geri gelmesi gerek.
   
 3. 3
  Dünyanın en skik pilotaj okuludur. Hava harp terk ve hava kuvvetlerinde uçuslş dosya notumun 100 olması, jet kullanımı için aldığım a sınifı sağlık sertifikasının yetmediği (en yüksek sağlık sertifika notu a zaten) yegane uçuş okulu
  #1100 alet_gerrrginnn | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Eskişehirde olan okuldur.uzaktır.çok uzaktır.ayrı dünyadır.kendi içinde havaalanı vardır.burada okuyanlar "uçmayı en iyi biz biliriz" derler.bir kaç bölümü dışında sıradan bir okuldur.ankaraya farklı tipte insanları katan okuldur.
  Eaki sevgilimin okuduğu okuldur.abv sevdiyim bey (*: : ((((()
  Tanım: allahın cezası insanların olduğu okuldur.
   
 5. 5
  bi arada ben orda ucak muhendisligi istiyordum ama olmadi tabi : D bana ismi cok havali gelen bir universitedir nedendir bilemem : D
  #48344 tesbihimamesi | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Sadece pilotajlık yoktur bu okulda. Eğer bursunuz yoksa sağlam para da veriyorsunuz.
  Hep pilot sevgilim olsun istediğimden özel takibe alacağım üniversite idi ( bu kadar da itiraf olmaz) eski sevgilim orayı kazanıp girene kadar! Allahım nasıl büyük acılar bunlar!
  #48348 pinusnigra | 3 yıl önce
   
 7. 7
  (bkz: kanka orası özelmiş )
  #48400 gazman | 3 yıl önce
   
 8. 8
  biraz bok atmak gibi olacak ama yazdıklarım bizzat birinci ağızdan çıkan kelimelerdir.

  türkiye'nin vasıfsız pilotlarını yetiştiren üniversitedir. zira bu okuldan mezun pilotların havayolu şirketlerinde sadece yurtiçi seferlerine katılır. kendini geliştirenler de vardır eyvallah ama genel olarak, uçağı kaldırsın, indirsin yeter. gerisini zaten teknoloji hallerder mantığı ile yaklaşır. eğitim uçakları 1970'li yıllardan kalmadır.

  her ne kadar girmeyi istesemde askeri pilotluğu görünce bin şükür demişimdir. thy, pegasus, onur air gibi şirketlerin buradan mezun pilotlara verdiği parayı duyunca zaten ne demek istediğimi anlarsınız. örnek verecek olursam; binbaşı terk tsk personelinin aldığı paranın yarısını alır.

  fly emirates, qatar airways, lufthansa, american airways gibi şirketlerin tsk pilotlarının tazminatını ödeyip, bünyesine katmaya çalışmasından sonra thkü'ya devlet teşviği artmış, tsk personelinin tazminatı artmış ve maaş düzenlemesi getirilmiştir. sebebi ise; kıtalararası uzun mesafe uçuşlarının her babayiğidin harcının olmaması. ilerleyen süreçlerde nasıl bir okul olacağı kesin değil fakat önümüzdeki 10 yıllık süreç boyunca yaşanmışlıklar ve tecrübelerden yola çıkarak önermem.

  edit: hava kuvvetleri personellerinin seçilmesinin sebebi, o kişinin f-16 ile 2000-3000 saati, f-4 ile yaklaşık 6000 saat uçmasının verdiği tecrübe ve kaabiliyettir. yaşça emekli personel seçmezler, yüzbaşı-binbaşı rütbesindeki tazminatlı personeli seçerler. hemde mantık olarak 3000 saat f-16 ile uçmuş bir pilotun, kaldırıp-indirme hariç geriye kalan seferi otomatik pilot ile yapan basit bir yolcu uçağını her türlü kullanabilir. şahsen siz şirketinize alacağınız pilotun f-16 referansı olmasını istemez misiniz? milyon doalrlık uçak ve içinde yüzlerce insan emanet ediyorsunuz bu insana.

  son olarak; şahsen ben atpl programına girmeden direk sertifikayı alıp, pegasus'a giren komutanımı bilirim. kursa gelmem, sertifikayı gönderin demiş ti ve kargoyla göndermişlerdi.
  #70551 exodious | 3 yıl önce
   
 9. 9
  eğitimini standart ppl, cpl ve atpl programlarına göre yürütmekte olan pilotaj bölümü sayesinde oldukça gözde bir konuma gelen fakat baştaki kişilerin paraları hiç etmesi sebebiyle uçaklarına bakım ve yakıt parası bulmadığı için pilotaj öğrencilerini uçuramayan üniversite. eğitim standardı ise herhangi bir uçuş okulu ile eş değerdir.

  ayrıca yanlış bilinen bir efsaneyi de düzeltmek isterim. hava yollarının birinci tercihleri hava kuvvetlerinden emekli personeller değildir. bu personeller daha sonrasında uçuş okulları ile atpl programını bitirerek hava yollarına girebilmektedir. zira uçulan uçağın type rating'i önemlidir. F-16 ile 10.000 saat uçuşunuz bile bulunsa da size yarayacak kısmı yalnızca 20 saatlik ppl uçuşu (bkz: cessna 172) ve yerdeki simülatör eğitimlerinizden öteye gidemez. yalnızca referans olabilir. fakat askeri nakliye uçaklarının pilotlarının yaptığı uçuşlar hava yollarına giriş için daha fazla saat uçuşu tamamlıyor diye biliyorum fakat onların da yine atpl programını bitirmesi ve type eğitimi alması gerekir. zira hangi uçakla kaç saat uçmuş olursanız olun, yeni bir uçağı kullanmak için her şeyi temelden yeniden öğrenmeniz ve ona uyum sağlamanız gerekmektedir.

  bahsi geçen diğer efsaneye gelirsek, alınan ücretler kişinin o ay içinde yaptığı uçuşların sayısına, mesafesine, konaklama bedellerine ve harcırahlara, fazla yakıt tüketilmiş ise kesilen ücretlere göre değişikilik göstermektedir fakat alınan ücret minimum uçuş yapan bir yardımcı pilot için 15.000 ile 18.000 tl arasında olup bu rakam kaptan pilotlarda geniş gövde kıtalar arası uçuşların eklenmesiyle türkiye'de 54.000 tl ye kadar çıkabilmektedir. fakat pilotlar her ne kadar kazanırsa kazansın, bu parayı harcayacak vakit bulamazlar ve parayı genelde eşleri ve çocukları kullanır (bkz: zengin koca) = (bkz: havayolu pilotu)
  #70606 heysebastian | 3 yıl önce
   
 10. 10
  yolsuzluklarla gündeme gelmiş üniversitedir kendisi.
  #70613 longlivetheking | 3 yıl önce