kayıt

oktay sinanoğlu

 1. 1
  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Türk kimyacı, moleküler biyofizikçi ve biyokimyacı.

  Türkiye'de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

  dünyanın en genç profesör olan bilim adamıdır 28 yaşında profesör olmuştur.
  #13662 uzayli | 3 yıl önce
   
 2. 2
  ----akademik kariyeri----

  1960'ta Yale üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu. 1 Temmuz 1963 tarihinde kimya alanında tam profesörlük ünvanı alarak, 20. yüzyılda Yale üniversitesi'nde "tam profesörlük" ünvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. ilerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük ünvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale üniversitesi'nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük ünvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.

  1964 senesinde, Yale üniversitesi'nde teorik kimya bölümünü kurdu. Yale'deki görevi boyunca, "Atom ve Moleküllerin çok-Elektron Teorisi" (1961), "çözgeniter Kuramı" (1964), "Kimyasal Tepkime Mekanizmaları Kuramı" (1974), "Mikrotermodinamik"(1981) and "Değerlik Kabuğu Etkileşim Kuramı" (1983) çalışmalarını gerçekleştirdi. 1988 senesinde, laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve "Sinanoğlu indirgemesi"olarak adlandırılan yöntemini yayınladı. Yale'de 37 sene çalıştıktan sonra, 1997'de emekli oldu.

  Yale'de çalıştığı süre boyunca, çeşitli Türk üniversitelerine, TüBiTAK'a ve Japan Society for the Promotion of Science(JSPS)'ye danışmanlık yaptı. 1962 yılında Orta Doğu Teknik üniversitesi mütevelli heyeti Oktay Sinanoğlu'na danışman profesör ünvanı verdi. 1975 yılında çıkartılan özel kanunla devlet tarafından kendisine Cumhuriyet Profesörü ünvanı verildi. 1966'da Kimya dalında "TüBiTAK Bilim ödülü"nü, 1973'te Kimya dalında "Alexander von Humboldt Research Award"ı ve 1975'te "International Outstanding Scientist Award of Japan"ı kazandı. 1973'te T.C. özel Elçisi olarak Japonya'ya gönderildi. Sinanoğlu ayrıca Nobel ödülü için iki defa aday gösterildi.

  1997 yılında Yale'den emekli olmasının ardından Yıldız Teknik üniversitesinde Profesör olarak çalışmaya başladı ve 2002 senesinde kadar Yıldız Teknik üniversitesi Kimya Bölümü'nde çalışmaya devam etti.

  Sinanoğlu birçok bilimsel kitap ve makale yazdı ve birçoklarına da katkıda bulundu. Ayrıca "Hedef Türkiye" ve "Bye Bye Türkçe"(2005) gibi eserlere de imza attı.

  Yaşamı boyunca Kuantum mekaniği'ne birçok katkıda bulundu. P.A.M. Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözemediği "Kuantum mekaniği'nde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri" problemini çözdü.

  ----akademik kariyeri----

  Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok toplumda bir Türkçe bilinci oluşturmaya adadı ve Türkçe'nin yabancı dillerin istilası altında olduğunu vurguladı. Eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savundu. Türkçe'de bulunan yabancı kökenli olduğunu söylediği bazı kelimelere çeşitli karşılıklar önerdi.
  #13670 uzayli | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Türkçe'ye önem veren bilimcimiz. (bkz: evrenkent), (bkz: ögecik)..
  #81069 buzulkusu | 2 yıl önce
   
 4. 4
  Türk aynştaynı diye anılan ve ülkemizde de böyle adamlar da var diye gururlandıran insanlardan. Diğerleri: ilber ortaylı, aziz Sancar, hocaların hocası halil inalcık falan.
  #81076 docpeppa | 2 yıl önce