kayıt

stephen king

 1. 1
  Stephen Edwin King (d. 21 Eylül 1947;Portland, Maine), ABD'li hikâye ve romanyazarı.

  Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir. ilk romanı Göz (Carrie) 1974yılında yayınlanmıştır. özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğuKara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür.Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

  ilk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır (1967). Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır. Ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi. King’in en son romanı 2009 Kasımında yayımlanan Under the Dome (Kubbenin Altında) olup, New York Times En çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. 2010’un Ocak ayında, King yazılmış halde olan ve basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunduğunu açıkladı. Kitaplarının çoğu memleketi Maine'de geçer. şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.
  #12681 kedi annesi | 3 yıl önce
   
 2. 2
  son kitabı kim bulduysa onundur (2015 Altın Kitaplar). 2016 temmuz ayında bay mercedes üçlemesinin son kitabı yayımlancaktır. Kara kule serisi ile kendini çok geliştirmiştir. 2017 yılında serinin filmi gösterime girecektir.
  #65198 xkarimca | 3 yıl önce
   
 3. 3
  kurguları müthiş kitaplarıyla ilk üç yazar listeme giren bir yazardır.(bkz: mahşer ) (bkz: cep )(bkz: carrie ) ve birçok kitabı...o nasıl hayalgücü o nasıl üsluptur. (bkz: bir hayalim var ) ki o da bütün king kitaplarını toplayıp kendime kütüphane oluşturmak..
  düşüncesi bile insanı mutlu ediyor!
  #71205 kipskips | 2 yıl önce
   
 4. 4
  sadist romanıyla kendini bana es kaza tanıtan yazardır. başka da kitabını öneremem

  edit: kitabın adını yazmak yerine şuanda izlediğim taş meclisi kitabını yazmışım (bkz: swh). beni düzelten turkologhanım ve kipskips yazarlarımıza teşekkürler
  #71208 biringiliz | 2 yıl önce
   
 5. 5
  okumadığım okumayacağım yazar kendisi ismini beğenmedim hep bir ego taşıyor böyle seni ezerim tok ederim der gibi bir çağrışım var
  #71214 sonkonaklamacı | 2 yıl önce
   
 6. 6
  ilk "kemik torbası" romanını okuyarak tanıdığım, çok ilginç ve yaratıcı benzetmelerle kaliteli betimlemeler yapan ve bana korku türünde de okumayı sevdiğimi farkettiren yazardır.
  "Frankenstein'ın gelinine benziyordu." o nasıl benzetme allasen?!
  bir de şey aklımda kalmış: "gözleri bir kayanın üzerinde güneşlenen kertenkeleninkiler gibiydi." (bkz: e yuh ama erdal abi)
  #71331 hesoyam | 2 yıl önce