kayıt

idam cezası

 1. 1
  bir kişinin işlediği suçların cezası olarak hayatına son verilmesidir. farklı yöntemleri mevcuttur: asmak, kurşuna dizmek, elektrik sandalyesi vb.

  günümüzde dünyanın bazı yerlerinde hala kullanılmakta olup ülkemizde 2002 yılında kaldırılmıştır.

  bana kalsa vatan hainliği, cinayet ve tecavüz suçuna verilmesi gereken ceza.
  #12241 amelemuhendisi | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Bir yandan kesinlikle olmalı desemde, ülkemizdeki adalet sistemine gram güven olmadığı için uygulanmadığı için sevindiğim ceza.

  ülkemizde idam cezası olsaydı , suçsuz yere içeri giren ergenekon sanıkları suçsuz olduğu anlaşılana kadar çoktan idam edilmiş olurdu.
  #12251 fibinacci | 3 yıl önce
   
 3. 3
  yanlış kişilerin elinde olduğu sürece son derece tehlikeli bir ceza infaz yöntemidir
  #12276 popotuzuc | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Bazen keşke olsa dedirten fakat geri dönülmez hatalar yapma oranı yüksek bir ceza yöntemi (bkz: necip fazıl reis bey)
  #12334 kipskips | 3 yıl önce
   
 5. 5
  idam etme hakkının iyi veya kötü ellerde olması değildir sorun,idam ile adalet getiremezsiniz çünkü adil bi ceza değildir. Kısasa kısas şeklinde adalet olacaksa hukuk da devlet de olmasın o zaman kan davaları sürüp gitsin. Can almak geri dönüşü olmayan bir cezadır karşılığını çok ağır bulmalıdır fakat adam öldüreni ölümle cezalandırmak katilden farkının kalmaması demektir.
  #12338 docpeppa | 3 yıl önce
   
 6. 6
  ülkemizde tam anlamıyla 2004 yılında akp tarafından kaldırılmıştır. bu kaldırılmayla terör suçluların asılmasını engellemiştir.bu kanunu TBMM'ne gönderen kişi (bkz: recep tayyip erdoğandır). http://odatv.com/mhp-erdogani-bu-belgeyle-vurdu-0310151200.html: kaynak)

  terör suçlularına tekrar gelmesi gereken ceza türüdür.
  #24671 uzayli | 3 yıl önce
   
 7. 7
  tecavüz suçlarının kesinlikle idam cezası alması gerektiğinden yanayım, belki de tecavüz ederek bir hayatı karartıyor, yaşamasın o kişi de.
  #24674 bestmest | 3 yıl önce
   
 8. 8
  türkiyede kaldırılmıştır. bazı ülke ve eyaletlerde hala devam etmektedir.
  şahsi fikrim ise bazı suçlarda idam cezası uygulanmalıdır
  #24675 utanmaz adam | 3 yıl önce
   
 9. 9
  ceza dediğin caydırıcı olmalıdır. idam hadım ne gerekiyorsa. burda yine tatlısu hümanistlerini görüyorum dönüşü yok katilden fark kalmaz tarzında ama hatırlatırım ki özgecan kardeşimizin başına gelenlerden sonra hanginiz -bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasındakiler- bu kadar sakin bilgiç tavırlarla konuşabiliyodunuz?
  #24692 geyik | 3 yıl önce
   
 10. 10
  Rte'nin yaptığı az sayıdaki güzel şeylerden biri bu cezayı kaldırmasıdır.
  #24935 kuirim kuir | 3 yıl önce
   
 11. 11
  insan sadece biyolojik bir varlık değildir, aynı zamanda toplumsal bir varlıktır. o nedenle doğa kanunları değil hukuk kuralları geçerlidir.hukukun öncelikli amacı ceza vermek değil,suçu engellemektir.bu yüzden hukuk kurallarının caydırıcı olması gereklidir.suç işleyen herkes hukuk kurallarınca cezasını çekmelidir.kimsenin can alma hakkı yoktur.hak ihlali yapıldığında hukuk devreye girer ve cezası verilir.bunun yılanla çiyanla da hiç alakası yoktur.yılana cezasını ve yaşamasına izin verirsiniz.

  millete tatlısu hümanisti diyenlere platon'un devlet kitabındaki adalet tanımını okumasını öneririm. "idam hadım ni girikiyirsi" demekten vazgeçmenizi sağlar belki.
  #24954 docpeppa | 3 yıl önce
   
 12. 12
  Yerinde bir cezadır.
  Kısasa kısas mantığı ile cinayet işleyenlere uygulanmalı bence.
  Tecavüzcüler hadım edilmeli.
  Hırsızların eli yalancıların dili kesilmeli.
  Mevcut durumda kimse suç işlemekten korkmuyor. Içerdekiler masum dışarıdakiler zalim.
  #24956 nodus142 | 3 yıl önce
   
 13. 13
  Kesinlikle karşı olduğum bir şeydir. Kişi ne yaparsa yapsın ölüp ölmeme durumu kesinlikle bi' insanın elinde olmamalı diye düşünüyorum.
  #25110 kedi annesi | 3 yıl önce