kayıt

kapitalizm

 1. 1
  Kapitalizm, özel mülkiyetin, üretim araçlarının büyük bölümüne sahip olduğu ve işlettiği; yatırım, gelir dağılımı, üretim, mal ve hizmet fiyatlarının arz ve talebin buluştuğu piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği sosyal ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde genellikle bireylerin ya da grupların oluşturduğu tüzel kişiliklerin ya da şirketlerin yer, üretim aracı ve para (bkz: finans ve kredi) ticareti yapabilmeye hakkı vardır.

  Kapitalist ekonomi pratiği Avrupa'da 16. ve 19. yüzyıllar arasında kurumsallaşmıştır ama bazı niteliklerine İlk Çağ'da da rastlanabilir, Orta Çağ döneminde de tüccar kapitalizminin erken biçimleri ortaya çıkmıştır. Feodalizm sona erdiğinden beri kapitalizm Batı dünyasındaki egemen sistemdir, bütün dünyaya da İngiltere başta olmak üzere Avrupa'dan yayılmıştır.

  Kapitalizm tanım özellikleri açısından iki farklı özelliktedir. Bunlardan birincisi, üretimin salt kar amacı güdümlenerek yapıldığı ve bu artı değerin de pazarda satıldığı büyük bir ekonomik sistemin adıdır. Diğer tanım ise kapitalizmin ücretliği emeğe dayalı bir ekonomik sistem, bir üretim tarzı olduğu vurgulanır.

  teknolojinin bu kadar geride olmasının baş nedenidir.

  sansürden dolayı çaylak yedikten sonra ki düzenleme: en yakın dostu sansürdür.
  #10516 uzayli | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Bazılarının köpeklerinin sahip olduğu imkanlara karşın, bazıları yatağa aç giriyorsa o ülkede mevcut olan acımasız ve vahşi sistemdir. Kısaca; 50 kuruşa içtiğin suyu 1 liraya işeten sistemdir.
  #10535 asymptote | 3 yıl önce
   
 3. 3
  kapitalizm ihtiyacın yokken ihtiyaç yaratır sana daha doğrusu sen ona ihtiyacın olduğuna ikna olursun.
  #10580 docpeppa | 3 yıl önce
   
 4. 4
  yalnız kapitalizm hakkında yorum yapmadan önce başlığı açanın bi bilgi vermesi gerekiyor.ya da başlık açmayıp başkasının açmasını bekleyebilirsiniz.
  #10586 docpeppa | 3 yıl önce
   
 5. 5
  para her zaman olmasa da çoğu zaman kazanır bundan dolayıdır ki kapitalizm dünya üzerinde hep varolacak gibi
   
 6. 6
  Kapitalizm insana kapitalizm karşıtlığını bile satar gücünün kaynağı insan arzularıdır.
  #11940 fasist | 3 yıl önce
   
 7. 7
  Kapitalizm dediğimiz şey aslında içimizde yer edinmiş bir durum. Benim param var benim gücüm var a doğru itiyor bizleri. Ve tabi aslında değeri düşük ama kapitalizmle gelişen zevk ve tercihlerimizin sonucunda değerini arz eden ve talep edenin yükselttiği durum
  #12298 mantosuzkadin | 3 yıl önce
   
 8. 8
  Ne yaparsak yapalım hizmet etmek zorunda kaldığımız düzendir. Allah kahretsin.
  #12395 ruhi mucerret | 3 yıl önce
   
 9. 9
  Kimse haz etmez ama herkes ona çalışır.
  #12606 sorumluluk sahibi | 3 yıl önce
   
 10. 10
  Beyaz çorabı giydirmeyen varlık. Ona inat beyaz çoraplarımızla tepineceğiz üstünde .
  #12620 beyaz corap | 3 yıl önce
   
 11. 11
  işçi kardeş patron kalleş
  #12636 haleluya | 3 yıl önce
   
 12. 12
  Türk milliyetçileri için komünizm ile mücadele bitene kadar ertelenmiş kavga idi (bkz: Alparslan Türkeşin 75deki büyük kurultaydaki konuşması) http://haberiniz.com.tr/kose-yazisi/64901/alpaslan-turkesin-erteledigi-kavga--mehmet-bacaksiz.html: işte o konuşma)
  #12806 redwolf01 | 3 yıl önce
   
 13. 13
  Kapitalizm üretim araçlarına sahip olan sermaye sınıfının (kapitalistin, burjuvazinin) kâr ederek başkalarının aleyhine zenginleşebilmesi uğruna ucuz hammadde ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyması ve dolayısıyla tüm gezegeni sadece kendisi için yaşanılabilir yapabilmek amacıyla emekçileri ve doğayı sömürmesidir. Karl Marx, kapitalizmde işgücünün bir meta haline geldiğini, kapitalistin ise ücretli köle haline getirdiği emekçiler sayesinde kârına kâr kattığını, sermaye birikimini bu yolla sağladığını anlatarak ondaki modern vahşeti sergilemiştir. Hatta rekabeti demokrasi diye yutturabilen bu vahşette, aslında büyük balık hep küçük balığı yutmuş, büyük kapitalistler küçük kapitalistlere bile acımasız davranmıştır. Devran dönmüş ve kapitalist sistem sermayeyi tekellerinde toplayan tekelci kapitalistlerin (bkz: emperyalizm) hizmetine girmiştir.Kapitalistin kapitalizmi eleştirmesi, katilin cinayet mahalline gelmesidir. (bkz: ali koç)
  #37700 martineden | 3 yıl önce
   
 14. 14
  Son derece beğendiğim ekonomik sistemdir.Ozel Mulkiyet dusmani bazi mahluklar anlayamaz.
  #37864 metalhead88 | 3 yıl önce
   
 15. 15
  Asacağımız son kapitalist, muhtemelen bize asma halatını satan kişi olacaktır.
  Karl marx
  #37970 netterinkizi | 3 yıl önce