kayıt

mustafa kemal atatürk'e beslenen nefret

 1. 1
  bazı insanların özellikle türkiye cumhuriyeti devleti'nde yaşayan ve vatan vatan diye ölen insanların içinde beslediği duygudur. yaptığı hatalar vardır ama o da sonuçta bir insandır ve hatasız kul olmaz demiştir atalarımız.

  bütün dünyaya nam salmış osmanlı'nın son zamanlarında izlediği yanlış politikalar, saray içindeki dönen dolaplar yüzünden önce duraklamış sonrada yıkılma dönemine girmiştir. yürütülen yanlış savaş politikaları, yanlış askeri hamleler, imzalanan antlaşmalar yüzünden paylaşılmış bir devlet olmuştu. sanırsam bu nefret elinden geldiği kadarı ile devlet topraklarını korumasından kaynaklanıyor. osmanlı devleti, atatürk olmasaydı yıkılmazdı değil atatürk, olmasaydı osmanlı devleti'ni bilemezdin olacaktı. hastalığının en ağır dönemlerinde bile hatay'ı türkiye cumhuriyeti devleti topraklarına katmak için ölüm yatağında her şeyi yapmıştır. osmanlı devleti'nin padişahlık sistemini ve halifeliği kaldırmamıştır. savaş zamanı ingilizlerin halifesini ve padişahlık sistemini kaldırmıştır. ayrıca kaldırarak daha demokratik bir sistem getirilmiştir. seni yönetecek adamı sen seçiyorsun daha ne istiyorsun? dinsiz diye damga vurduğunuz atatürk, kendi saltanatını devam ettirecek bir sistem getirseydi sizi kendinizce dinsiz dediğiniz kişiler yönetse ne olurdu?

  kaldı ki dinsiz dediğiniz adam dini kulaktan dolma bilgilerle değil doğru öğrenelim diye diyanet işlerini kurdu. hani ramazan'da arayıp neyin orucu bozup bozmadığını öğrendiğimiz diyanet işleri başkanlığını kurdu. sırf siyasiler dini işine geldiği gibi kullanmasın kullandırtmasın diye anayasa'da ``bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir`` diye hüküm vardır.

  osmanlı'yı yıktı dediğin adam sen osmanlı'yı hatta göktürkleri, uygurları da doğru öğren diye türk tarih kurumunu kurdurttu.

  sana daha kolay öğren, yaz, oku diye latin harfleri ile alfabe getirdi geçti tahtanın başına öğretti ve dilini kaybetme diye türk dill kurumunu kurdu.

  devletin kalkınması için ankara fişek fabrikası'nı, gölcük tersanesi'ni, eskişehir hava tamirhanesi'ni, alpullu şeker fabrikası'nı, Kırıkkale Elektrik Santrali ve çelik Fabrikası'nı, Ankara çimento Fabrikası'nı, istanbul Otomobil Montaj Fabrikası'nı, Konya Ereğli Bez Fabrikası'nı, Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası'nı ve daha sayamadığım bir sürü fabrika açtı, açılmasına öncülük etti ( açılan fabrikalar sayesinde 1929-1938 yılları arasında ağır sanayi üretimi %152 artarken toplam sanayi üretimi %80 artmıştır. Kömürde %100, Kromda %600, diğer madenlerde %200 artış olurken demir üretimi 0'dan 180.000 tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmıştır. 1926'da başlayan şeker üretimi 1927-1930 arasında 5162 tondan 95.192 tona çıkmıştır. Tekstil sanayi ülkenin tekstil ihtiyacının %80'ini karşılar duruma gelmiştir. Tekstil ürünleri ithalatı 1927'de 51.000.000 Türk Lirası iken bu rakam 1939'da 11.900.000 Türk Lirasına düşmüştür. 1924-1929 arasında pamuk ürünleri üretimi 70 tondan 3773 tona, yün 400 tondan 763 tona, ipek 2 tondan 31 tona çıkmıştır.). ve bunları sadece 15 yıl içinde yapmıştır.

  seni tam bağımsız türkiye yapmak için siyasi zaferini ekonomik zaferle taçlandırman için elinden geleni yaptı daha ne istiyorsun?

  koskoca tarih 1 senede gitmişmiş. olum gittiyse senin okuduğun, konuştuğun, bildiğin, öğrendiğin ne?

  yaptığı siyasi yanlışları eleştirirsiniz anlarım bundan dolayı sevmiyorum dersiniz anlarımda bu adam saygıyı çok görmeyin.

  http://i.hizliresim.com/l9DVgr.jpg: son olarak bu da sanki tek başına kurdu ülkeyi diyenlere gelsin.)
  #10120 glorious turtle | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Yaşasın cumhuriyet derim geçerim bu başlığı.
  Edit: Osmanlı diyen kaldı mı la hala?
   
 3. 3
  Fikir ve düşünceler zorla değiştirilemez, benimsetilemez. Kimse kimseyi de sevmek zorunda değildir hatta nefret de edebilir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk de olsa böyledir. şu anki hükümet ve Cumhurbaşkanını da sevmeyen hatta nefret eden recep Tayyip Erdoğan'ın kendi tabiriyle %50 oranında insan var. Normal karşılamak gerekir bu yüzden. Amacım kişileri birbiriyle kıyaslamak değil tabiki de.

  Sevenler olarak biz bize yeteriz diye düşünüyorum.
  #17454 docpeppa | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Kimse Atatürk'ü sevmek zorunda değil ama saygı göstermek zorunda.
  Hayatını Türkiye Cumhuriyeti için harcamış birine saygı çok görülmemeli.

  Edit: sanırım yanlış anlaşıldım : (( Atatürk'e nefret duyabilen biri sevmese de olur yani. O onun ayıbıdır.
  #17475 amelemuhendisi | 3 yıl önce
   
 5. 5
  Herkes atatürk u sevmek zorunda, herkes atatürk e saygı göstermek zorunda. Tüm dünyanın ornek aldığı kimi ülkelerde hayati ders olarak verilen bir döneme damga vurmuş liderimiz
  #17517 reklampanosu | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Efendim eleştiri denen şey her bir insan evladı için olumlu ya da olumsuz olarak yapılabilir. nitekim kendileri de kusursuz degildi. Lakiiiiinn iş nefret boyutuna mı taşındı affınıza sığınarak konuşuyorum s..erler öyle ifade özgürlüğünü.
  #17575 readanbeernot | 3 yıl önce
   
 7. 7
  efendim, mustafa kemal Atatürk saygı duymak zorunda olduğumuz bir insandır. ben kendisini severim. herkez sevmek zorunda değil fakat, bu ülkede yaşıyorsan ona saygı duymak zorundasın. o kadar. aksi iddia edilemez
  #17599 utanmaz adam | 3 yıl önce
   
 8. 8
  Bu ülke için yaptığı yegane şey klavye başında saatler geçirmek, ülkede ciddi olaylar olduğunda twitterdan beylik laflar etmek bu sayede takipçi kasmak, facebook'ta millete aklınca laf sokarak dikkat çekmeye çalışmak olan, bu entryi sözlükte okuyunca eksi vermekten başka bir şey yapamayan, Atatürk hakkındaki bilgisi ilkokul sosyal bilgiler dersinden ibaret olan, kitap okumaktan bihaber gezen vizyonsuz kişilerin Atatürk'ü eleştirmeye hakkı yoktur. "ifade özgürlüğü rererö" diye gezmeyin. ifade özgürlüğünün ne demek olduğunu biliyoruz. (bkz: kips)
  #17621 gonul adami | 3 yıl önce
   
 9. 9
  Birçok yenilik getirmistir kendisi, bizleri medeniyetle tanıştırmıstir . Kendisine saygı ve sevgi duyuyorum.
  #17649 mantosuzkadin | 3 yıl önce
   
 10. 10
  fikirlerini anlamamız dileğiyle. ..ne diyeyim
   
 11. 11
  bu fikre de saygı duyulmalıdır. Atatürkten nefret etmek kimseyi vatan haini yapmaz bu artık bu kadar sorun olmamalı
  #42921 frida sharp | 3 yıl önce
   
 12. 12
  'Yurtta sulh cihanda sulh ' diyen bi adamdan nasıl nefret edilebilir! Sadece anlayamıyorum..Benim dedem var 95 yaşında küçük odasında bi kendinin kendinin üstündede Atatürk'ün resmi vardır. Atatürk'ü bütün dünya sever diye başlar muabbetlerine... 95 yaşında savaş görmüş adamdır... ben böyle büyüdüm bu nefreti hiç anlayamayacağım..
  #42924 mathilda | 3 yıl önce
   
 13. 13
  şunun ayrımına varmak gerekir ki mustafa kemal'e sadece mustafa kemal olduğundan dolayı değil herkes gibi türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak ve tabii olduğu anayasa çerçevesinde saygı duymak gereklidir. kimseye bulunduğu konumdan dolayı zorunlu saygı gösterilmez gösterilemez. bu herkes için geçerlidir. mustafa kemal'den başlayarak en sevmediğiniz insana kadar herkese saygı duymak zorundayız. (kastedilen saygı şahsa hakaret ve fiziksel şiddet gibi eylemler. önünde ceket iliklemeden bahsedilmiyor. kişinin özel alanına giren durumlar için konuşulur.)

  onun harici mustafa kemal'e eleştiri de bulunulabilir nefret duyulabilir evet. bu, bu kadar da şaşılacak, ötelenecek bi olgu değildir. geçmişten bugüne gelen siyasi liderlerin iyi kötü hain ya da kurtarıcı özelliklerine bakmadan tabulaştırılması her dönemde eleştirilir. şu anda da olduğu gibi. cumhur'başbakanı' benim için gelmiş geçmiş en kötü lider vasfına sahip insan olsa bile onun için kendisini ve herşeyini uğraştığı siyasi idea uğruna verebilecekler var. mustafa kemal'i eleştirilimez olarak gören kişiler mustafa kemal'e olan sevgilerini akılbali olduktan beri içlerinde yaşıyorlarken rte ile yeni kavuşan kesimi düşününce içlerindeki enerjiyi aşkı potansiyeli tahmin etmek sanıyorum biraz zor. gel gör ki rte den nefret edenler rte yi sevenler tarafından 'nası ya rte den nefret edemezsiniz. nası böyle bi şey düşünürsünüz. anlayamıyoruz sizi. lanet olsun size' gibi şeyler söylediklerinde rte yi sevmeyenler niye etmiyim ki ya diye haklı bi tepki koyabilirler. aynı şey mustafa kemal'i sevenler ve nefret edenler arasında da neden geçerli olmasın ? örneği biraz daha ileri götürmek gerekirse islamı yayan elçi görevi gören peygamber için de sevenler sevmeyenler nefret edenler şarlatan olduğunu düşünenler var. ee noldu şimdi müdür .
  #42931 alarkofeminik | 3 yıl önce
   
 14. 14
  Edit: öncelikle bence kimsenin kimseyi okumadığı herkesin kendi fikrini yazdığı başlıktır ..
  Yine de Olaya objektif bakan biri olarak
  Dünyada 10 larca büyük lider gelip geçmiştir ama iyi lider diye herkesin kendisini sevmesi beklenmemiştir zira vasfı ne olursa olsun bir insanı bütün insanların sevmesi beklenemez sevenleride sevmeyenleride olacaktır
  Olaya tarihi açıdan bakıp tarihimizi bir binaya benzetecek olursak da 1000 yıl öncesini temel kabul edip nevruzları türk günlerini kutlayıp son 100 yılıda çatı kabul edip zirveye koyup arada ki tarihi yok kabul ederek tamamına sövüp saymanın ne insanlıkla nede toplum ve tarih ahlakıyla bağdaşmadığını düşünüyorum
  insan hayatı boyunca kötülük gördüğü bir düşmanı bile ölüp gittiğinde arkasından kötü konuşmama ahlakına sahipken kendi geçmişine hakaret etmemelidir ama bu eleştirmemek demek değildir doğrular yanlışlar ayrı kefelere konup tartılabilir
  Her insanın , liderin mutlaka hatasıda sevabıda olacaktır birini taparcasına koruyup birini yerin dibine sokmak en büyük ön yargıdır geleceğimizi iyi kurmak geçmişten ders çıkararak yapılacak bir iştir
  #42938 red | 3 yıl önce
   
 15. 15
  normaldir ve normal karşılanması gereken şeydir.Kimse sevmek zorunda değil ancak saygı duymak zorunda klişesini yapıştıracağım.Benim gözümde atütürk bu dünyaya gelmiş en iyi liderler sıralaması yapılsa ilk 10nun üst çeyreğinde yer alır ancak açık konuşmak gerekirse saygı duyuyorum ve seviyorum ama nelson mandela'yı ve ghandi'yi daha çok seviyorum.Bunun yüzünden de kimse beni yargılayamaz ya da yaftalayamaz.
  #42941 liberal demokrat | 3 yıl önce