kayıt

2018 ekonomik buhran

 1. 1
  2016 ve 2017 boyunca piyasada yaşanan dalgalanmalar, ekonomik daralma ve paranın piyasayı terk etmeye başlamasının en temel sonuçlarından biridir.
  kağıt üzerindeki astronomik büyüme(aslında büyüme yok), enflasyon, tl'nin değer kaybı gibi unsurlar piyasayı özellikle son 2 yıldır ciddi anlamda daralttı. 2018de ekonomik bir ekonomik buhran yaşanacak, 2019'da yerini ekonomik krize bırakacaktır.

  fikirleriniz önemlidir****
  #86937 utanmaz adam | 12 ay önce
   
 2. 2
  Eğer kanıt istenirse piyasa verilerine bakılabilecek durumdur.

  Ayrıca zamanında dolar 1.75 olunca yazarkasa fırlatan arkadaşlar inşallah önümüzdeki sene darphane fırlatır da durum anlaşılır.
  #86938 VahimKanseri | 12 ay önce
   
 3. 3
  bir emlak kriziyle açılış yapması muhtemel ekonomik sarsıntı silsilesi olacaktır. özellikle lüks konut projelerinde ev fiyatlarının çok yükselmesine karşın kiraların aynı oranda yükselmemesi ve kira amorti süresinin ciddi oranda uzaması bir balon oluştuğunu düşündürüyor. aynı zamanda kibrit kutusu kadar 1+1 evleri camla kaplayıp 400.000 lira isteyen müteahhit sayısı da artıyor ancak o evleri o fiyatlara alan enayi sayısı aynı oranda artmıyor. bu kadar orantısızlık varken piyasanın bir dengeye ulaşması gerekir, bunun yolu da fiyatlarda sert çakılmalar ile olacak gibi duruyor.
   
 4. 4
  mumkundur. perakende konut piyasasinda her ne kadar inkar edilse de balon mevcut. piyasa otomatik olarak bu fiyatlari karin bir kismindan vazgecerek dusurmeye calisiyor. asil sikinti bu projeler icin alinan uzun vadeli kredilerin geri donmemesinde baslayacaktir. cok uzucu. tum mevcut kaynaklari insaata yonlendirip tesvik verip ekonomik buyume beklemek, faiz enflasyonun sebebidir denen kafayla paraleldir. neyse bunu da atlatiriz elbet. 2018 secimleri sonrasi uygulanacak daraltici politikalari takiben 2019 ilk ceyrekte sahsen ben kriz bekliyorum.
  #87193 veteran | 8 ay önce
   
 5. 5
  Demirin fiyatı çok pahalandı. ayrıca çimento da pahalandı. Bu iç kalemiz olan inşaat sektörüne darbe vuruyor. yani olmayacak sektörlerde gerginlik var. Hayırlısı olur inşallah
  #87222 raskolnikov | 5 ay önce
   
 6. 6
  sonu IMF kapısında bitecek buhrandır. verdiğimiz borçları bi zahmet geri verir IMF.
  #87226 ziyaaaaa | 5 ay önce