kayıt

s-400

 1. 1
  Bilindiği gibi Rusya'dan yenice aldığımız, hava savunma sistemleri dahilinde bir füze modeli. Rusya'nın s-300 modelinden sonra ürettiği ve şu an bilinen en etkili hava savunma sistemlerinden biridir kendileri. 600 km mesafeye kadar koruma sağlayabilen bir fırlatma ve radar teknolojisine sahip. Radar tepkime süresi 10 saniyeden az ve bu tepkime sonucu saniyede 5 km hızla fırlatma yapabilecek bir tetik ve rampa sistemi var. Neleri engelleyebilir bu sistem derseniz kısaca alalım; savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere üretilmiş. İşin güzel yanı kısa, orta, uzun ve çok uzun menzilli olmak üzere 4 seçenekli fırlatma yapabiliyor.

  ABD başta, Avrupalı devletler ortada olmak suretiyle pek bir tepki gördü bu s-400 alım meselesi. zira Nato kontrolü dışında bağımsız bir hava savunma sistemini pekte uygun görmedi batılı müttefiklerimiz(!). Hele ki satıcı ülke Rusya olunca. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise bugün yaptığı açıklamada "o iş bitti, s-400'ler konusunda görüşmeler sonlandırıldı satıl alım gerçekleşti" demiştir. Bakalım neler göreceğiz ilerleyen dönemlerde
  #86775 kutadgubilig | 1 yıl önce
   
 2. 2
  Radar sistemimizin NATO-DS uyumlu ve paylaşımlı olmasıyla s-400 lerin halihazırda bulunan radarlar ile uyumsuz olduğundan rus paylaşımlı radarlarını da beraberinde getirecektir.

  Velhasıl asıl bunu alma nedenimiz nato incelemesidir. Yoksa biz kim s-400 lerin dudak uçuklatan ücreti kim...
  #86875 VahimKanseri | 12 ay önce