kayıt

etik

 1. 1
  Etik veya en yalın tanımıyla töre bilimi. Etik terimi Yunanca "karakter" anlamına gelen "ethos" sözcüğünden türemiştir.

  Türkçe'de etik sözcüğü yanlış biçimde ahlâk sözcüğüyle eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

  kaynak: Viki

  Çoğu insan gibi ben de etik sözcüğünün karşılığını ahlâk sanır idim. fakat işler öyle değilmiş. yeni bir şey daha öğrenmiş olduk.

  edit: imla
  #80482 polybabba | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Etik, ingilizcesi "ethic" etimolojisine de bakarsak "ic" eki ile biter. Yani bi sıfat belirtir. (bkz: cubic) (bkz: terrific ). Bu yüzden sekil olarak dahi ahlak anlamına gelemez. Ahlak anlamına gelen sözcük ise (bkz: moral)'dır. (bkz: bu bilgiden sonra moralim bozuk diyememek). Yani artık bu hiç etik değil yerine ahlaka uygun değil diyebilirsiniz. Ha ben etik diyordum kendimi (bkz: spinoza) gibi hissediyordum şimdi ne diyeceğim diye üzülüyorsanız "bu hiç moralist bir tavır değil" diyebilirsiniz ya da "bu çok unmoralist bir tavır" da diyebilirsiniz ya da siz direkt siktirin gidin konuşmayın. Her neyse etik'in ahlakla ilgisi yok mudur, elbet vardır. Törenin şekillenmesinde toplumsal ahlak kurallarının büyük bir yeri varsa -ki var- töre bilimi olan etik elbette ahlak ile yakın bir ilişki içinde elbette olacaktır. Sosyolojiden psikolojiye siyaset biliminden hukuka kadar birçok dal ile bi ucundan ilişkilidir etik. Örneğin hukuk alanında etik (bkz: sıfat bakın isim değil ) ilkelerin kanunlaştırılması anlamında vardır. Toplumun uzun bi süreden beri bir karine olarak gördüğü etik ilkeyi alıyoruz, onu kanunun özüne, teorisine ve ruhuna uygun şekilde yazıyoruz vee kanun maddesi oluyor. Yani etik'i şöyle de tanımlayabilirim yani çıkarımıma göre: konunun (bu konu her şey olabilir, devlet yönetimi, toplum, ikili ilişkiler) özüne ve ruhuna uygun davranış göstermek. Zaten karakter sözcüğünden türemiş bir kelime. Konunun karakterine uygun davranmak. Bu, bu kadar. Yine çok konuştuk he.
  #80493 khanasparuh | 2 yıl önce
   
 3. 3
  insanların bireysel ve toplumsal ilişkilerini kültür, değerler ve normlar temeliyle inceleyen, iyi-kötü doğru- yanlış gibi değerlendirmelerde bulunan evrensel yazılı kurallardır. Ahlak felsefesinin bir disiplinidir.
  #86866 alamutfedaisi | 12 ay önce