kayıt

Brace for popup!

20 ile 23 yaş arası dönem

 1. 1
  yazının sonuna gelirken bunu yazıyorum. çok uzun oldu lan bu wtf. benim için çok uzun bir yazı oldu. uzun süredir uzun şeyler yazmıyorum. kopukluklar ve anlam bozuklukları için şimdiden özür dilerim. umarım sonuna kadar okursunuz.

  pinhaninin bir şarkısı bu dönem için yazılmıştır sanki. bu dönem 20-25 veya 20-30 yaş arası olarak da değiştirilebilir.

  şöyle bırakayım şarkıyı fonda çalsın siz okurkene: https://www.youtube.com/watch?v=dq6VyapoFkM

  ebeveynlerimin ve paranın değerini anlamanın yaş aralığı benim için. anne ve babanın saçlarına hafiften akların düştüğünü görünce hayata tutunup, onlara karşı ergenlik döneminde yapılan hataları telafi etmenin yollarını aramaya başlamanın yaş aralığı. yıkılan şeyleri inşaa etmenin derdine düşülen yaşlar... otuzuma gelince neler düşünürüm bilmiyorum fakat ben bu 3 yılda baya baya olgunlaştım.
  3 yıl önce para benim için değersiz bir şeydi. fakat günümüz şartları bu hayalperestliğe izin vermiyor. ilk çağda yaşamıyoruz sonuç olarak. yapabileceğiniz her şey şu an para ile. neredeyse soluduğumuz havadan vergi alacaklar. vakit çok geç olmadan eğer paranın değersiz olduğunu düşünüyorsanız bu fikirden vazgeçin. çünkü dediğim gibi para her şey. hele ki benim gibi öldükten sonra başka bir yerin olmadığına inanıyorsanız bu söylediklerimi ciddiye alın. tek güzel vakit geçireceğiniz yer burası çünkü. burayı bari adam akıllı yaşayın da ölün. tadabileceğiniz bütün zevkleri tadarak ölün.
  küçük düşünmeyin. başkasının emri altında çalışmayın. yetmişinize geldiğinizde keşke demeyin. yaşadığınız her şey sizin için bir tecrübe olsun bu hayatta, pişmanlık değil.
  altın kuralı söyleyeyim size. öğrenin ve sevin. parayı öncelik sıranızda birinci sıraya koydunuz diye bencil ve kötü biri olmanız gerekmez. insanları sevin. sevgiyi hak eden çok insan var mutsuzluk içinde ölüp gideceğini düşünen. değer vermek size bir şey kaybettirmez. karşındaki değer bilmiyorsa bu onun kaybıdır her zaman. pinhaninin yitirmeden şarkısını burada bitirin. çoktan bittiyse de ne bileyim okumaya devam edin : ).

  alttaki paragrafın müziği de bu olsun hadi: https://www.youtube.com/watch?v=VwDsoQdzdy4

  size bir ilişkimden bahsedeyim. kürt kökenli feminist bir kız arkadaşım vardı. aykırılığı hoşuma gidiyordu -aykırı insanları hep sevmişimdir : )-. kızcağıza üç yıl boyunca işkence ettim neredeyse. bir ergen gibi davranıyordum. en ufak hatasında hayatımdan çıkmasını istiyordum çünkü çok farklı düşünüyorduk. ayrı dünyaların insanlarıydık yani bana göre : ). ve utanarak söylüyorum. onu ağlatıyordum sözlerimle... ne mi oldu? sabretti. sevdi beni. ne sevgiliydik ne de arkadaş. onun hayatına başkaları giriyordu ve ben deliler gibi kıskansam da müdahale edemiyordum. o dengeyi iyi kurmuştuk. birbirimize karışmıyorduk. dert ortağı, birbirine aşık iki insandık. ya da ben aşık olduğumu sanıyordum o zamanlar. bilmiyorum. her neyse. biz 3 ay küs 2 ay barışık bir şekilde 3 yıl boyunca devam ettirdik bu serbest denilen ilişkiyi. tam ben olgunlaşmış, ona hazırken terk etti beni. bana güzel şarkılar bırakarak ve sevginin ne olduğunu öğreterek gitti. öyle bir ceza verdi ki bana. ödül mü ceza mı bilemedim. beni kendisine gerçekten aşık edip gitti. son yıllarda gördüğüm rüyaların %90'ında o vardır. ne zaman siyah saçlı, kahküllü, minyon tipli, güzel siyah gözleri olan birisini görsem kalbim pır pır eder. ona benzetirim. artık birlikte olamayacağımızı bildiğim halde bazen hayaller kuruyorum onun da içinde olduğu. bana yaşattığın ve öğrettiğin şeyler için sana teşekkür ediyorum G kişisi. umarım seni mutlu eder hayatına giren her bir insan. seni hala seviyorum.
  #80073 polybabba | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Farkında olma ve vazgeçiş dönemidir. Öğrenciliğin bitip artık mesleğinin başladığının farkında olmaya başlarsın seni sevmeyen insanları tek tek hayatından çıkarıp çocuksu isteklerinden vazgeçersin. Tek başına bir hayata ilk adımlarını atar ve hayatla yüzleşirsin.
  #80110 oylebikadin | 2 yıl önce
   
 3. 3
  hayatın acı yüzünü gösterdiği ilk dönemdir. bu dönemden önce her zaman kafanıza eseni yapacağınızı, gururunuzu asla kırdırtmayacağınızı, erdemli bir şekilde yaşayacağınızı düşünürsünüz ve ona göre hareket edersiniz; ancak, böyle yapan insanlar çoğu zaman kaybederler. işe başladığınızda ailenizden tutun komşularınıza kadar herkesin gözü üstünüzde olur. herkes sizin başarılı mı başarısız mı olacağınıza bu dönemde karar verir. hayal kırıklığı olmak istemiyorsanız ne yaparsanız yapın o işte tutunmanız gerekiyor. aylak, ailesine yük olan biri olarak görünmemeniz gerekiyor. okuduğu halde tembelliğinden baba parası yiyen çocuk imajına girmemeniz gerekiyor yani. aynı zamanda iş arkadaşlarınıza iyi davranmanız, suyuna gitmeniz gerekiyor ki ayağınızı kaydırmasınlar bizimle iyi geçinemez diye. bu iyi geçinmeden dolayı karakterinizden ilk ödünleri vermiş oluyorsunuz zaten.
  mesela patronunuz bağırdı ve oldukça sığ bir insan diyelim. bir şey diyemiyorsunuz çünkü bir sürü insanın gözü üzerinizde. anneniz babanız size yıllarca yatırım yaptı. bu yatırımların karşılığını vermeniz gerekiyor ve ne olursa olsun her şeye katlanmanız gerekiyor.
  bana göre bir insan hayatının en zor geçen dönemi bu dönemdir. sonrasında rahatlarsınız ama.

  tabi bu sadece özel sektör için geçerli.
  #80122 kuirim kuir | 2 yıl önce
   
 4. 4
  İnternette gördüğünüz bu uzunluktaki yazıları kanınızın deli akmasından mütevellit okumaya uğraşmayacağınız dönemdir.
   
 5. 5
  16-20 yaş arasındaki o boktan dönemin etkilerinin derin hissedildiği, hiçbir şeyin yoluna girmediği, her şeyin farkında olunduğu fakat değiştirmek veya düzeltmek için iradeye sahip olunamadığı dönemdir. Sorumluluk duygusu sıfıra yakın gelecek kaygısı üst seviyededir. 16-20 yaş arasındaki boktan deneyimlerin ben artık büyüdüm önyargısı içinde daha boktan hale girdiği, aslında hiçbir deneyimden hiçbir sik anlamadığımızı, hiçbir sonuç çıkaramadığımızı, öyle salak salak şeyler yaptığımızı kavradığımız dönem de denilebilir. 16-20 arasını sikko bi boşlukla geçiren için güzel bir dönem; zor geçirenler için ise karmaşalarla, duygu-mantık çatışmalarıyla, ben napıyorum amına koyayım böylelerle geçen bi dönemdir. İkinci iseniz sizi büyütür. Çektiğiniz sıkıntıları artık anlar, olgunlaşır güçlenirsiniz. Fazla zayiat vermeden atlatmak tek temenni tabii ki. (bkz: amımıza koyuyor bu hayat Rıfkı abi )
  #80149 khanasparuh | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Hayatın hamlesini yapıp, beklenen hamlenin senden geleceği dönemdir.
  #80174 roycolt | 2 yıl önce