kayıt

Brace for popup!

üniversiteye yeni başlayanlar için vize-final taktikleri

 1. 1
  5 yıllık üniversite tecrübesini içerir.
  ilk olarak bilmeniz gereken kural zor ders yoktur, dersi zorlaştıran hoca vardır, bu yüzden dersi veren hocayı ders seçiminden önce araştırmanız daha sonradan ders konusunda harcayacağınız enerjiyi doğrudan ve büyük ölçüde etkiler.
  bu yüzden vize-finale girmeden ders seçimi gününe iyi hazırlanmanız ve dersi mümkünse iyi anlatan ve vize-finalde zorlamayan hocadan dersi seçmeniz çok önemlidir.

  diyelimki olabilecek en iyi hoca kombinasyonunu yakaladık bu durum vize-final'de işinizi, dönem içinde okul tarafından belirlenen hoca karmasına göre değişken olmakla birlikte, yaklaşık %30 oranında kolaylaştıracaktır.

  bir diğer konu derslere girmek ile girmemek arasında ki ince çizgidir ( devam zorunluluğu olmayan fakülteler için ) buna sizin karar vermeniz gerekir, pek tabiki derse girmeden de dersleri geçen insanlar mevcuttur ancak derse girmeden dersi geçmenin birkaç altın kuralı vardır.

  1- sağlam not: derse girmediğinizde muhtemelen okul içinde derse katılım gösteren bir sosyal çevreniz olmayacaktır, bu yüzden sağlam not bulabileceğiniz bir arkadaşınız mutlaka olmalı, kırtasiyelerdeki notlara güvenmeyin. bir dersten ustaca hazırlanmış bir sahte not yüzünden kalmışlığım vardır.

  2- kitaptan çalışırım yanlışı: hiçbir zaman kitaptan çalışır geçerim çok zekiyim gibi bir düşünceye kapılmayın unutmayın ki her hocanın farklı bir tarzı vardır, o tarzı anlamaya çalışın ve o tarz üzerinden sınava hazırlanın.

  3- zor derslere mutlaka en az 2 hafta önceden çalışmaya başlayın unutmayınki bazı dersler anlaşılmadan ezber yaparak geçilmiyor.

  derse girerim, babalar gibide geçerimciler zaten dersi %85 oranında geçecektir, bunlara vereceğimiz tavsiyeler dersten nasıl AA ile geçeceğine dair olacaktır, şöyleki;

  1- derste mutlaka not alın, dersi herkes anlıyor bunu biliyoruz ancak 4-5 hafta sonra mutlaka bazı noktaları unutacaksınız, unuttuğunuz bu noktaları tekrar hatırlamanız için sizin aldığınız nottan daha iyisi yoktur.

  2- not alırken ince noktaları kaçırmayın, not üzerinde oklar çıkararak veya önemli bilgi alanları oluşturarak bu bilgileri not alın, AA almanızda büyük fayda sağlayacaktır.

  3- hocanın verdiği ödevleri yapın, bu size hem ders hakkında pratik yapma şansı verir hemde hocaya teslim ettiğiniz ödevden sınavda ek puan alırsınız.

  4- devam zorunluluğu olmayan fakültelerde bazı hocalar devam kağıdı imzalatır, çoğu bu devam kağıdı üzerinden sınavda + puan verir, buda size ekstra puan kazandıracaktır.

  5- dersin sıkıcı geçmemesi için derse katılın, unutmayın üniversite ortamı olsada içindeki herkes insan, derse katılmanız, yanlışta olsa özgüvenle fikrinizi belirtmeniz ve kimi yerlerde espri yapmanıza kimse aldırmayacaktır tam aksine sizin için ders daha eğlenceli bir hale gelecektir, bu sizin dikkatinizi yukarda tutmanıza yardımcı olacak ders sırasındaki motivasyonunuzu yükseltecektir.
  #79145 zer0day | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Son gece çalışmak.söyleyeceklerim bu kadar
  #79200 primadonna | 2 yıl önce
   
 3. 3
  Ya ders çalışan biri olun ya da çalışan birine arkadaş
  Ya not tutan biri olun yada not tutan birine arkadaş
  Ya Hocaları ezbere bilen biri olun yada hocaları ezbere bilen birine arkadaş
  #79203 kutadgubilig | 2 yıl önce
   
 4. 4
  DOSTUM MİMARLIK FAKÜLTESİNDEYSEN JURİLERE KAS, TEORİKLERİ SALLA.SINAVA SON 30 DAKİKA BAKSAN YETER
  #79216 amor | 2 yıl önce
   
 5. 5
  4-4-2
  #79217 khanasparuh | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Ne yazık ki hocaların çoğu ezber mantigiyla soruyor ezberin iyiyse gecersin eğer kötüyse geçmiş olsun ezber değil mantık sorarsa da günü gününe gitmezsen yine geçmiş olsun yani her türlü giriyor dersler zaten üniversitesiyi kim 4 yilda bitirmiş
  #79219 zeusunoglupenis | 2 yıl önce
   
 7. 7
  Biraz alttan almayı öğrenin! Zamanla alışırsınız çok da şey yapmayın.
  #79220 docpeppa | 2 yıl önce
   
 8. 8
  3. Senem olmasına rağmen hala bulamadığımdır. Son geceki çalışmayı ondan önceki birkaç güne yayabilsek hepimiz doktrin oluruz aslında. Ama unutmayalım sevgili yazarlar ahmet kaya ne demiş, hep sonradan gelir aklım başıma hep sonradan sonradan
  #79478 cisipidi | 2 yıl önce
   
 9. 9
  Sınav testse başlıkları ezberle yeter
  #79501 zumruduanka | 2 yıl önce
   
 10. 10
  2 hafta önceden az az çalışın, son 2 gün komple tekrar yapın. Gayet yüksek alınabiliyor (istisnalar hariç.)
  #79541 issiz | 2 yıl önce
   
 11. 11
  çalışmayın. kanırtacak öğretim görevlisi zaten kanırtıyor. hemde istisnasız.
  #79551 VahimKanseri | 2 yıl önce
   
 12. 12
  (bkz: taktik maktik yok bam bam bam)
  #86817 heysebastian | 1 yıl önce
   
 13. 13
  Dikkat: Bu entry Endüstri Mühendisliği ve Makina Mühendisliği bölüm dersleri ile ilgili taktikler içermektedir. 1. sınıf derslerini almamın üzerinden 7 sene geçti, sistem falan biraz değişti sanırım ama umut ederim ki söylediklerim bir okuyanın işine yarar. (okuyan olacağını sanmıyorum ama neyse)

  ENDÜSTRİ
  1. Sınıf: Matematik, Fizik, Kimya bunlar basit dersler. Dersleri takip edip, ders notlarının ve textbook taki soruların sınav öncesi tekrar edilmesi geçmek için yeterli olacaktır. Endüstri Mühendisliğine Giriş dersi için Ertan Hoca'dan ders almıyorsanız, ders notlarını yalayın yutun, mutlaka yüksek not alırsınız (Ertan Hoca'dan hiç ders almadım. O kadın ters köşe diyorlardı, herhangi bir bilgim yok ben de milletin yalancısıyım). Emg'de sadece sayısal sorulara çalışmayın en az 30 puanlık falan sözel soru sorarlar, yüksek not hedefliyorsanız ezberinizi iyi yapın. Teknik resim için bol bol çizim yapmanızı öneririm. Bu sene için geç kaldınız ama ilerleyen senelerde bu entry okunursa diye söylüyorum. Beltek'teki AutoCAD kursu sizin teknik resmi geçmeniz için faydalı olacaktır, tavsiye ederim. Programlama için de, internette bir sürü hazır kod var, bunları bulup kendi kendinize kodları yazmaya çalışabilirsiniz. Bu arada unutmadan alemdar'da matematiğin çıkmış soruları vardı, onlar da işinize yarayacaktır.

  2. Sınıf: Maliyet analizini ben Kamil Büyükmirza'dan almıştım, sanırım emekli olmuş. Bu sebeple ne desem yanlış olur, siz onu 3. ve 4. sınıflara sorun daha iyi bilgi alırsınız. Olasılık ve istatistik derslerinde ödevleri düzenli yapıp, quizlere de çalışırsanız sene içinde bir miktar puan biriktirmiş olursunuz. Sınava çalışırken de ders notlarının yanı sıra textbooktaki sorulara çalışmakta yarar var (Dipnot: Genellikle quizde çıkan vizede ve finalde çıkmaz.) Ekonomi, imal usulleri, dif için ders notlarına çalışmak yeterli olacaktır. Elektrik dersi için de çıkmış sorular var, bunlara çalışın. Malzemeyi nasıl geçtim, ben de bilmiyorum. Onun için taktik yok. Mekanik için ders notları+textbook soruları. Yön 1 için ders notları+textbook soruları (tüm yön derslerinde vizede de finalde de en az 25 puanlık kazık bir modelleme sorusu gelir)

  3. Sınıf: Yön 2: ders notları+textbook. Ergonomi için Allah kolaylık versin. Geçen sene AA ile geçmiş bir proje bulun onu kendinize referans alarak sunumunuzu hazırlayın. Sunumdan önce mutlaka Mustafa Hoca'ya sunumunuzu gösterin. Duruş bozukluğu değil, antrepometrik sorunlar diyin, finalde antrepometrik sorunlar için ergo fellow kullanın işinizi kolaylaştırır. 5S yapmaya kalkmayın, büyük hata olur, fabrikada gürültü sorunu varsa mutlaka gürültü haritası çizin. Sınav %10 onu önemsemeyin. Mutlaka sunumda bir bölümü anlatın ve son olarak bulduğunuz çözümleri elinizden geldiğince yönetmeliklerin maddeleri ile destekleyin. Yön 3: ders notları+textbook. Benzetim: ders notları+arena. Benzetim ödevlerini ve projesini hafife almayın, arenayı öğrenmenize büyük faydaları olacaktır (çıkmış sorulara da göz atın). Üpk için ders notlarını silip süpürmeniz yeterli. İş etüdünde zaten projede istenenler belirli hepsini hakkıyla yapmaya çalışın. Mustafa Hoca'dan dersi alıyorsanız, sunum öncesi sunumunuzu göstermeyi unutmayın. Sınavda da projedeki uygulamalar yani zaman etüdü, dağılım zamanı, mtm falan çıkar. Hocanın kitabını alın ve ona iyi çalışın.

  4. Sınıf: Üretim sistemleri: ders notuna çok iyi çalışın. Ama asla sorular tam olarak dersteki gibi çıkmaz, hoca derste dönem başı stoğu olmayan model çözer, sınavda dönem başı stoğu gelir. Bu sebeple mevcut sorular için her türlü seneryoya iyi çalışın. Sözel soru da gelir, hem sözellere hem de sayısallara çalışın. Finalde sunumlardan da 15 puanlık falan soru sorarlar, sunumlara son gün bir göz atın. Sistem vizesi için ders notları ve çıkmış sorular yeterli olacaktır, finali resmen endüstri mühendisliği bitirme sınavı gibi bir şey onu 4 yıllık birikiminiz doğrultusunda yaparsınız. YBS'yi Hadi Hoca'dan almaya çalışın. Müthiş ders anlatır, sınavda soracağı yerleri söyler. Dersi alamasanız bile gidip derslerine girin. BİD'i ve VAD'ı yalayın yutun.

  MAKİNA:
  1. Sınıf: teknik resim 2: civataları, somunları falan kütüphaneden hazır indirmeniz nedeniyle bence teknik resim 1'i geçen birinin zorlanmadan geçebileceği bir derstir. Ana parçaları çizin, antetinizi koyun, montaj parçalarının listesini falan düzgünce oluşturun rahatça geçersiniz.

  2. Sınıf: termo 1-2: tüm ısı hocalarından ders almış biri olarak, derste hiçbir şey öğrenmeyeceğinizi üzülerek söylemek istiyorum. Soru çözümlerini kaçırmamaya bakın. Termo 1 kolaydır, termo kök söktürür falan gibi söylemlerin rehavetine kapılmayın, tablo okumayı öğrenin, textbooktaki bölüm sorularına çalışın termo 1'den sakın kalmayın. Termo 2 daha zordur, ama buna da textbook sorularını çözüp girerseniz geçilemeyecek bir ders olmadığını göreceksiniz. Oğuz Hoca'dan termo alıyorsanız asla büte bırakmayın. Dinamik, mukavemet hocasına göre değişir, onun için hocaların adına açılan başlıklara bakın. Yüksek mat çok kolay onun için taktik vermeye gerek bile duymuyorum.

  3. Sınıf: Akış 1-2: slaytlar+çalışma soruları. Çalışma sorularına muhakkak çalışın, genelde içinden bir soru sınavda çıkar. Isı transferi: termolar gibi textbooktaki sorulara çalışmayı gerektirir. İmalat sistemleri: slaytlar+ödev soruları. Makel 1-2: Nihat Hoca ve Yavuz Hoca'dan alıyorsanız, ders notlarını ve sınav sorularını yalayın yutun, tek seferde geçersiniz. Mekanizmaları ve makdini Tuncay Hoca'dan almaya çalışın. Konuların mantığını anlamaya çalışın. Çok da taktik veremeyeceğim, ben de zaten bunları zor geçtim. Kompleks sayıları çözebilen, vektörel hesaplamaları yapabilen bir hesap makinası bu dersler için hayatınızı çok kolaylaştırır, şiddetle tavsiye ederim. Ek olarak, mekanizmalara giderken asla açı ölçerinizi unutmayın. Ölçme: Oğuz Hoca'nın kısımları aynen çıkar en kolay kısım oğuz hocanın kısımlarıdır, oradan maksimum puanı almaya bakın. Şenol hocanın derslerine mutlaka gidin soracağı yerleri söyler, onlar dışında bir şeye bakmanıza gerek yok. Ömer hocayı hatırlamıyorum. Abuzer hocanın kısmı ise en riskli kısım, her yerden sorabilir, bir şeyi eksik yazarsanız puan vermeyebilir. Defterdekini harfi harfine aynı istiyor, onun kısımlarını iyi ezberleyin. Sistem dinamiği: Metin Hoca'dan almaya çalışmayın, alın. Alemdar'da çözümlü sorular var onların tamamını çözmeden sınava girmeyin.

  4. Sınıf: Isıl çevre: İlhami Hoca'dan almaya çalışın, kitaba iyi çalışın. Kontrolden kalıp elektrik elektronikten alıp veren biri olarak kontrol sistemleri için tek diyebileceğim iyi şanslar.

  Son taktik: Her ders için mutlaka üst sınıflara danışın, en taze ve en doğru bilgiyi onlardan alırsınız. Şimdiden başarılar.

  Not: Bu taktikler ders geçmeye yönelik taktiklerdir. Ben dersi hakkıyla öğreneyim diyorsanız, tebrik ederim. Ama o idealistlik ne yazık ki zaman zaman yerini geçeyim yetere bırakabiliyor. Bu taktikler de onun için var.

  #86818 optimalist | 1 yıl önce
   
 14. 14
  Vizelere asılın finalde rahat edersiniz
  Ders notunuzu arkadaşlarınızla paylaşın
  Bir konuyu biliyorsanız diğerlerine anlatın
  Kütüphaneyi kullanın, farklı kaynak ilgi uyandırır cildi güzelleştirir
  Bolca batak oynayın zihni açar
  #86821 marlboro | 1 yıl önce